Makedonija prijeti da ponovno postane novo žarište i razlog za zabrinutost EU na Balkanu, ocijenio je promatrač Savjeta Europe Stefan Schennach dodajući da je situacija u toj zemlji dramatična. Schennach, koji je u četvrtak doputovao u Skoplje kako bi posredovao između strana u sporu, rekao je da bi Makedonija ovim konfliktom mogla ugroziti put prema EU i dospjeti iza BiH i vrlo lako na jesen izgubiti status kandidata za EU.
– Situacija je potpuno zamršena – istaknuo je Schennach upozoravajući na prosvjede opozicije i novi međuetnički konflikt s Albancima. Tenzije među Makedoncima i Albancima povećale su se nakon presude kojom su šestorica Albanaca osuđena na kazne doživotnog zatvora zbog ubojstva šestorice Makedonaca i lako bi se mogli dogoditi sukobi širih razmjera. Naime, i prije tih presuda Makedonija je bila podijeljena između Albanaca i Makedonaca. Makedonci ne idu u albanske kafiće i restorane i obratno. Jučer je više od 10.000 Alabanaca marširalo prema zgradi Vlade u Skoplju, a nakon toga najavljen je veliki prosvjedni skup “Makedonija Makedoncima”, kao odgovor na skupove diljem Albanije, EU i Amerike s kojih je poručeno: “Skoplje je srce Albanije”, s jasnom aluzijom na Veliku Albaniju. Bez obzira na Ohridski ugovor, koji je potpisan 13. kolovoza 2001. između Albanaca i Makedonaca o okončanju ratnih sukoba, situacija se nije promijenila. Daleko od javnosti svaki se dan događaju incidenti, tučnjave, razbijanje lokala, paljenje automobila…
Ulje na vatru dodano je i projektom “Skoplje 2014.” za koji je za sada potrošeno više od dvije milijarde eura. Tim projektom vlasti su odlučile u središte grada postaviti desetke ogromnih skulptura makedonskih velikana od Aleksandra Velikog nadalje. Albanci su se od početka protivili tom projektu jer, kažu, Makedonci su opterećeni nacionalizmom.
U međuvremenu vijesti koji dolaze iz susjednog Kosova zabrinule su Makedonce. Naime, statistički ured na Kosovu objavio je da se godišnje rodi više od 27 tisuća beba, a umire oko 7 tisuća ljudi – broj Kosovara godišnje raste za 20 tisuća.
>> Inženjeri iz Makedonije, Italije i BiH nestali u Libiji, sumnja se da su oteti
jasno je da makedonija ,ne obobrava ono sto je potpiala i time obavezala (ohridski sporazum) koja je bila presudna da se rat obustavi, i tu je i EU i Amerika bila supodpisivac (garant),ako netko zeli da zna sta je potpisani,ii sta je uradila makedonska vlada u praktici,odgovor je ona nije uradila (nista) od podpisano sporazuma,i dalje Albanci cekaju svoja prava, a ova presuda nije politicki,nego extremno negativna nacionalisticka presuda i negativna, albanci su tjeran na zid, jer im se skracuju drasticno sloboda na suvlast i na ono sto im pripada po sporazumu