Letenje jedrilicom prekrasan je i nezamjenjiv osjećaj. Tko se jednom vine u zrak, ono mu cijeli život ostaje u srcu i uvijek mu se vraća – kaže Brođanin Ivan Klopan, koji je sa 63 godine jedan od najstarijih aktivnih letača jedrilicom u Hrvatskoj.
Prepušteni sami sebi
Iako se jedriličarstva mnogi boje, taj dugovječni pilot tvrdi da je zapravo riječ o najsigurnijem obliku letenja jer, za razliku od zrakopolova, u jedrilici nema motora, a time ni spremnika goriva. Za pogon se koristi samo energija prirode i ništa se ne može zapaliti. Sve je počelo još 1970. godine.
Najprije se okušao u padobranstvu, da bi se kasnije preusmjerio na motorno letenje i jedriličarstvo. Dovoljno je bilo da jednom sjedne u jedrilicu da shvati da će se u letenju zadržati cijeli radni vijek. Kao instruktor letenja, Brođanin spremno prenosi svoje znanje i na mlađe naraštaje, kojih, nažalost, nema mnogo.
Među rijetkima u Hrvatskoj izvodi akrobatske letove, lupinge i zaokrete
Letačke dozvole posjeduje sedamdesetak Hrvata, ali mladi danas imaju druge prioritete, a riječ je o skupom i zahtjevnom hobiju. Prema Klopanovim riječima, prosječan jedriličar bolji je od najboljeg motornog pilota, jer on ne može stisnuti gas i produžiti, nego, kada za to dođe vrijeme, obvezno sletjeti.
– Jedriličarstvo je najatraktivnija sportska grana. Čovjek je u njemu najbliži ptici, on koristi prirodne zakonitosti da bi letio. Jedrilica se mora samo otisnuti u zrak i u tome će vam pomoći nekoliko ljudi i vitlo, ali poslije toga prepušteni ste sebi i meteorološkim uvjetima – nastavlja Klopan.
Vozni park u Aeroklubu Brod prilično je zastario, jedrilice “Schleiser” i “Pilatus” kojima raspolažu tek su nešto “mlađe” od Klopana, ali on s njima svejedno bez problema preleti po nekoliko stotina kilometara. U zraku se jednom prilikom zadržao čak 7 sati i 44 minute. Brođanin je zanimljiv i po tome što među rijetkima u Hrvatskoj izvodi akrobatske letove, lupinge i zaokrete kojima promatrače na aeromitinzima ostavlja bez daha.
Panoramski letovi
– Akrobacije u jedriličarstvu mogu se usporediti s tzv. bungee jumpingom. Uzbuđenje je najveće kada se počne povećavati brzina, slično onome na zavojima u Formuli 1. Međutim, adrenalin je kontroliran, nema impulzivnog divljanja i u svakom trenutku morate biti svjesni što radite – ističe Klopan.
Panoramske letove u klubu preporučuju svima koji žele osjetiti adrenalin ili jednostavno uživati u prekrasnom pogledu s visine. Međutim, takvi su letovi prvenstveno namijenjeni širokim masama za stjecanje percepcije o sportu i koriste se isključivo za edukativne svrhe i pridobivanje novih polaznika. Ako to baš želite, Brođani će za vas za stotinjak kuna provesti u svojim dvosjednim jedrilicama, ali u prvom planu im je sportsko letenje.
– Prije prvog samostalnog leta morate proći teorijsku i praktičnu obuku i steći veliko znanje o meteorologiji, aerodinamici, radiofoniji, komunikaciji, propisima... Kada jednom poletite u zrak, ovisite samo o sebi i napravi u kojoj sjedite – napominje instruktor jedriličarstva Borislav Antolović.
>> Trnovit put do vrha: Ostala bez majke, pa postala šampionka