Američki ministar trgovine Wilbur Ross doputovao je u Peking na novi krug pregovora s Kinom kojima je cilj ublažiti trgovinske napetosti između dva gospodarska diva, izvijestili su državni mediji.
Sjedinjene Države traže dodatno otvaranje kineskoga tržišta i smanjenje deficita u razmjeni s Kinom za 200 milijardi dolara na godinu (375 milijardi dolara 2017.). Peking zasad nije pristao na taj iznos koji neki ekonomisti ocjenjuju "nerealnim".
Wilbur Ross sletio je u kineski glavni grad u subotu rano ujutro, izvijestila je novinska agencija Nova Kina, a kako je AFP-u potvrdio dužnosnik američke vlade, ondje će boraviti do nedjelje.
Posjet je ostvaren u trenutku novih bilateralnih napetosti.
Premda su dvije zemlje u svibnju najavile primirje u trgovinskim nesuglasicama, Trumpova administracija u utorak je ponovno zaprijetila povećanjem carina na kineske proizvode za 25 posto, do 50 milijardi dolara na godišnji uvoy.
Peking je Washington tada optužio za prevrtljivost i zaprijetio "oštrim mjerama" kako bi zaštitio svoje interese, ali se poslije prisilio primiriti igru.
"Naša vrata za pregovore i dogovore širom su otvorena. Kada je riječ o gospodarstvu i trgovini, dvije strane moraju se tijekom razgovora voditi iskrenim odnosom u duhu ravnopravnosti i uzajamnoga poštovanja, kako bi se postiglo rješenje prihvatljivo za obje strane", rekao je u petak glasnogovornik kineske diplomacije Hua Chunying.
Američki predsjednik Donald Trump, koji je kinesku trgovinu pretvorio u jednu od tema svoje predizborne kampanje, redovito optužuje Peking za nelojalnu konkurenciju. Kritizira zapreke vanjskim investicijama u Kini i transferu tehnologije koji "nameću" američke tvrtke.
Američki je predsjednik zaprijetio i dodatnim porezima na uvoz iz Kine u iznosu od približno 150 milijardi dolara.
"Trumpova administracija želi doći do cilja prijeteći carinama. Nisam previše optimističan u pogledu novih pregovora", rekao je za AFP Zhu Feng, doajen instituta za međunarodne odnose sveučilišta u Nankinu.
"Vjerojatnost da ne izbije trgovinski rat vrlo je mala. bojim se da bi najpragmatičnije rješenje za obje strane bilo da pokušaju ograničiti razmjere sukoba", dodao je.
Ami go hom kazu Kinezi.Najprije vratite kredit sto smo vam dali povoljno oko cetiri milijarde dolara.Ami kaze kupujte nas plin i naftu a ne jeftinu Rusku.Svi kupuju njemacku tehnologiju i robu ne zato sto su zaljubljeni u NJemce nego zato sto je vrhunska kvaliteta.Ami kazu .Nemozemo vam sada vratiti moramo malo na pocek sto ustvari znaci malo cemo sparati to jest mazniti naftne resurse Iranu,Siriji i uranijum iz onih sivih glih planina u Avganistanu.teska su vremena samo jedan radni dan jednog nosaca aviona kosta dvadeset milijuna dolara.Nedavno smo njemcima maznuli cetiri milijarde dolara jer njihovi automobili ispustaju vise CO2 nego sto stoji u papirima.Istina je da nasi Fordovi i Opeli ispustaju duplo vise otrovnih plinova ali mi nikome nista ne placamo mozet nam malo.....