RATOVI NA BALKANU Američki povjesničar otkriva detalje iz studije na kojoj je radilo 300 znanstvenika

Američki povjesničar: Zapovjednici nisu znali za zločine u Oluji

06.01.2009.
u 19:35

Oluja nije bila genocidna akcija i na području tzv. Krajine nije bilo etničkog čišćenja. To je jedan od zaključaka skupine od tristotinjak znanstvenika, povjesničara, sociologa i pravnika, među kojima su i Hrvati i Srbi, koja je radila na projektu “Suočavanje s jugoslavenskim kontroverzama” koji će biti objavljen potkraj mjeseca. Potvrdio je to u razgovoru za Večernji list direktor projekta, profesor povijesti na američkom sveučilištu Purdue Charles Ingrao.

– Za većinu zločina odgovorni su Srbi – otkrio je Ingrao, jedan od zaključaka.

Termin “genocid” upotrijebljen je samo u vezi sa Srebrenicom. U vezi s ostalim slučajevima nisu ga upotrebljavali jer je, dodaje, neprecizan i kontroverzan.

– Kad se bavimo masakrima, važno je to što su počinjeni – kazao je. Stoga i smatra da je podizanje optužaba za genocid “nesretno rješenje” i za Hrvatsku i za Srbiju.

U analizi akcije Oluja zaključili su da je broj žrtava pretjeran, da su ga stvorili srpski mediji i političari. – Nije bilo etničkog čišćenja – povlačenje srpskog stanovništva bilo je unaprijed dogovoreno sa Srbijom i Palama. Oni su dragovoljno otišli – kaže Ingrao te dodaje: – Točno je da su nakon Oluje počinjeni zločini, ali ta naredba nije došla s državnog ili vojnog vrha. Moguće je da viši zapovjednici za njih uopće nisu znali. Jedina nesuglasica bila je u vezi s time je li u Hrvatskoj bio građanski rat ili međunarodni sukob.

Odluka je na kraju – i jedno i drugo. Ingram je u razgovoru za srpski list Večernje novosti otkrio da je postojao sporazum između Holbrookea i Karadžića o tome da će zločinca ostaviti na miru ako se povuče s javne i političke scene te da američka vojska ionako nikada nije namjeravala uhititi nijednog balkanskog zločinca.

– Tajne dogovore nismo pronašli u Hrvatskoj, samo su nam potvrdili da je SAD podržavao Oluju – kaže Ingrao te zaključuje: – Novoj američkoj administraciji Balkan sigurno neće biti prioritet, to će prepustiti Europi, ali od Hrvatske – zemlje koja je dosegnula zavidne standarde i koja uskoro ulazi u EU – ne očekuju se problemi. Fokus će se prebaciti na BiH, Srbiju i Kosovo.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije