Zemlja koju "nema pas za što ugristi" i čiji je BNP prošle godine iznosio oko 12 milijardi dolara mogla bi "postati za litij ono što je Saudijska Arabija za naftu"; pored toga rijetkog metala, ključnog za modernu industrijsku proizvodnju visokotehnoloških dobara poput baterija za prijenosna računala i mobitele. Pored litija (čija su nalazišta u provinciji Ghazni, gdje su najjača talibanska uporišta) i velikih nalazišta željeza i bakra, Afganistan je bogat i niobijem, mekanim metalom koji se koristi u proizvodnji superprovodljivih čelika.
Pomoću podataka koje su prikupili sovjetski rudarski stručnjaci za okupacije osamdesetih državna američka geološka agencija US Geological Survey počela je 2006. snimanja iz zraka afganistanskih rudnih nalazišta, a rezultati su bili dovoljno obećavajući da 2007. počne opsežna studija čiji su rezultati sad predočeni javnosti.
Waheed Omar, glasnogovornik afganistanskog predsjednika Hamida Karzaija, izjavio je da je "USGS za tu studiju angažirala afganistanska vlada, te je to vladina inicijativa."
Nakon otkrića bogatih nalazišta slijedi razvijanje eksploatacije. Rudarski stručnjaci kažu da je za pokretanje proizvodnje litija potrebno između tri i pet godina, ovisno o veličini nalazišta i infrastrukturnoj opremljenosti (blizina dalekovoda, cesta). Afganistanu će biti potrebno dosta infrastrukturnih radova, koji im i inače trebaju, a glavna konkurencija u proizvodnji litija vjerojatno će im biti Bolivija, koja planira proširiti svoje proizvodne kapacitete. No ako proizvodnja električnih automobila bude rasla očekivanim tempom, potražnja za baterijama bit će tolika da će na tržištu biti dovoljno mjesta za sve proizvođače litija.
Več sam se zabrinuo da je ovo besmisleni pohod za prava žena i hajka na par ljudi koji su ionako več pobjegli. Sada je sve jasnije jer svaki pravedni rat i svako osvajanje se vode radi prizemnih razloga kao što su energenti, tude, plodno tlo ili ponekada radi ideoloških budalaština, ovako mi je ipak lakše