Unatoč protivljenju nekih zapadnih zemalja, prvenstveno SAD-a, Palestina je u Parizu primljena u punopravno članstvo UNESCO-a što bi moglo predstavljati novi kamen spoticanja u obnavljanu mirovnih pregovora na Bliskom Istoku.
Kako bi spriječile ono što se na kraju dogodilo, Sjedinjene Američke Države u jednom su trenutku zaprijetile da će povući 80 milijuna dolara iz godišnjeg fonda UNESCO-a što nije mala stvar, budući da je riječ o ukupno 22 posto svih prihoda koje se slijevaju za donacije u području obrazovanja, znanstvenog rada i kulturnih sadržaja diljem svijeta, prenosi The Guardian.
Nakon izglasavanja primitka uslijedio je veliki pljesak delegata koji su većinom od 107 glasova donijeli ovu revolucionarnu pobjedu za palestinski narod. Na izglasavanju su bila prisutna 173 delegata od kojih su 52 glasovala protiv dok ih je 14 bilo suzdržano.
Iako ovo glasovanje ima veliko simbolično značenje, pitanje odnosa sa Izraelom i dalje ostaje neriješeno. To bi moglo biti novi kamen spoticanja jer se očekuje da će nakon primanja u UNESCO Palestina podnijeti i zahtjev za članstvo u Ujedinjenim narodima. Ako se ranije ne potpiše primirje sa Izraelom, koje SAD izričito zahtijeva, sasvim je za očekivati da će Amerikanci upotrijebiti veto.
Dok je izraelski ambasador pri UNESCO-u, Nimrod Barkan, glasovanje okarakterizirao znanstvenom fantastikom, američka državna tajnica Hillary Clinton istaknula je kako ovaj ''neobjašnjiv'' postupak nikako ne može predstavljati alternativu pregovorima sa Izraelom niti značiti korak bliže ka postizanju palestinske neovisnosti.
Prvi samar kaubojima.Tako se polako pocinje sa ignorisanjem najvecih terorista u istoriji ove planete.