Trebao je to biti srdačni sastanak o trgovini i gospodarskoj suradnji, ali zbog napetosti oko slanja kineskih aviona u novu obrambenu zračnu zonu na istočnim obalama, nasuprot Japanu, američki potpredsjednik Joe Biden i kineski predsjednik Xi Jinping najmanje će razgovarati o biznisu.
AP tako piše da će Amerika, iako nominalno protiv uplitanja u teritorijalne sporove drugih zemalja, putem Bidena "izraziti zabrinutost kineskim potezom s avionima, što je i jedan od pokazatelja želje za jačanjem kineske dominacije u tom dijelu svijeta".
– SAD je duboko zabrinut jednostranim mijenjanjima statusa quo u Istočnom kineskom moru. To povećava regionalne napetosti i rizik od nesreća i krivih procjena - poručio je Biden uoči sastanka s kineskim vođama u Pekingu.
Amerikanci vjeruju da će s laganim diplomatskim pritiscima, umjesto ikakvih prijetnji, navesti Kinu da se suzdrži od daljnjih aktivnosti u obrambenoj zračnoj zoni te da će Kinezi "ubuduće dvaput promisliti kad budu htjeli nametati svoj autoritet".
Kini nikakvo provociranje susjednih zemalja sa kojima ionako ima brojne teritorijalne sporove i konfrontacija sa SAD-om nikako ne može ići u korist već samo na štetu u svakom pogledu. Kina usprkos svoj svojoj velikoj i rastućoj snazi i sve većem i nezaobilaznom globalnom značaju još uvijek nije supersila u pravom značenju te riječi, pa čak niti apsolutno dominirajuća regionalna sila na dalekoistočnom području. Gledano sa svakog aspekta, vojnog, gospodarskog, društvenog i sigurnosnog Kina još uvijek nije dovoljno snažna, stabilna i neupitno integrirana u globalni poredak. Malo su se precjenili, a to bi itekako moglo imati negativnog kontraefekta za njih.