Istraživanje

Amnesty Int.: Hrvatska mora privesti i Merčepa i Domazeta Lošu

domazet
01.12.2010.
u 18:30

Amnesty International svoje će izvješće predstaviti predsjedniku Ivi Josipoviću i drugim hrvatskim dužnosnicima

Hrvatska mora ubrzati procesuiranje osoba osumnjičenih za ratni zločin, ali i privesti pravdi neke osobe – poput Davora Domazeta Loše i Tomislava Merčepa – koji su dosad izbjegavali sudski progon.

Piše to u priopćenju skupine za zaštitu ljudskih prava Amnesty International koja će svoje izvješće predstaviti predsjedniku Ivi Josipoviću i drugim hrvatskim dužnosnicima.

Godišnje se u Hrvatskoj privede kraju 18 postupaka, a uzme li se u obzir da je preostalo još gotovo 700 slučajeva, mnogi krivci nikada neće doći na sud, kažu u Amnesty Internationalu.

Ključne riječi

Komentara 70

HS
H.S.S.-Seljacka Buna
22:56 01.12.2010.

Tkome to smeta MERCEP ???! Onaj kome smeta Mercep je Hrvatski Izdajica !

OB
-obrisani-
01:00 02.12.2010.

beli S kojim pravom prozivas pred. Josipovica? Zar je igrao tenis u srcu rata??? Proveo privatizaciju? Udario temelje ovakvoj Hrvatskoj? Hrvatska budzasto...

OB
-obrisani-
06:35 03.12.2010.

....citat....!! . ..........02.12.2010. u 11:51h kamocemo30 je napisao/la: *** deleted by admin *** (Molimo komentatore da pišu kraće komentare. ADMIN) -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- . ..ADMINE ..hvala na upozorenju....ali KAKO..?? da ovo skratim...?? . .Zapisi u ratnom dnevniku nedvojbeno upućuju na činjenicu da da je tadašnji načelnik Uprave za obavještajne poslove, kapetan bojnog broda, a sada umirovljeni admiral Davor Domazet Lošo, imao stvarnu zapovjednu ulogu u operaciji Medački džep, i to u ime načelnika Glavnoga stožera generala Janka Bobetka. Zapisi pokazuju da je Domazet izravno i samostalno izvješćivao načelnika Glavnoga stožera Janka Bobetka o svemu bitnom za tijek operacije Medački džep, određivao količinu topničkih granata i mjesta na okupiranom području po kojima hrvatske postrojbe moraju djelovati, prijetio odmazdom za svaku granatu ispaljenu sa srpske strane,.. Većina ratnih dnevnika koji su pratili operaciju Medački džep je nestala, na pisanim zapovijedima u većini je slučajeva potpis Rahima Ademija, a svi ostali ključni sudionici operacije, poput admirala Domazeta, svoje su zapovijedi izdavali uglavnom usmeno. Razlog je pragmatičan: bude li hrvatska strana poražena, bude li teških gubitaka ili hrvatska vojska počini zločine, bit će to najjednostavniji način da se novostvoreni Šuškovi generali i zapovjednici riješe onih koji su došli iz JNA, jer je svugdje njihov potpis na papirima. Nešto se slično i dogodilo, general Stipetić morao je potpisati povlačenje hrvatskih snaga, jer su mu tako zapovjedili Tuđman i Bobetko, zbog čega su mu hrvatski vojnici prijetili smrću, a za Ademijevo naknadno razrješenje povod su bile primjedbe međunarodne zajednice o zločinima što su ih počinile hrvatske snage. . Da primjer Medačkoga džepa nije i jedini gdje je postojala dvostruka linija zapovijedanja, svjedoči i akcija hrvatske vojska Una-95 sredinom rujna 1995. Tadašnji načelnik Glavnoga stožera general Zvonimir Červenko nije imao pojma o operaciji i njenim ciljevima, što je rekao i tadašnjem predsjedniku Tuđmanu. Domazet i Ante Gotovina planirali su akciju, ali su trebali nekoga ako stvari pođu po zlu, pa su izabrali generala Vinka Vrbanca, bivšeg časnika JNA koji je potpisivao sve dokumente i zapovijedi o operaciji. Nepromišljeno i na brzinu operacija je počela 18. rujna 1995. i potpuno propala, jer je u nekoliko sati poginulo 50 pripadnika gardijskih brigada, a petorica su se utopili u Uni. Vrbanac je nastradao, . . a stratezi Domazet i Gotovina naglo su napredovali, jer su šutjeli o ulozi ministra obrane Gojka Šuška. . .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije