Eskalacija sukoba između Libanona i Izraela bila je tema jutrošnje emisije U mreži prvog na HRT-u. Nakon što je ubijen i čelnik Hezbollaha Hassan Nasrallah, izraelski tenkovi stigli su na granicu s Libanonom te je Izrael najavio kopnenu ofenzivu. Vojni analitičar Mario Galić rekao je kako su jučer navečer oporbeni čelnici Izraela pozvali da se krene u kopneni napad na jug Libanona kako bi se izraelski stanovnici mogli vratiti na sjever Izraela.
– Očito postoji suglasnost da se poduzme ta operacija, no s druge strane izvori iz izraelskog ministarstva obrane govore da se njima ne žuri te da je Hezbollah svakim danom sve slabiji i da žele vidjeti tko će biti novi šef Hezbollaha – istaknuo je te dodao kako je izraelska obavještajna služba uz pomoć zrakoplovstva od Hezbolaha napravila ljušturu.
– On unutra praktički ne postoji jer je više od 50 posto zapovjednog kadra eliminirano i više od 80 posto visokog zapovjednog također je eliminirano – dodao je. Vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović kaže pak kako Izrael provocira Iran na jači odgovor uz pretpostavku da će se u veći sukob uključiti i SAD.
– To je konkretna zamisao Benjamina Netanyahua da SAD uđe u sukob kao jamac izraelske sigurnosti i da se tako riješe i unutarnji problemi u Izraelu vezani uz njega i za situaciju u Gazi, ali i presudu Međunarodnog suda pravde koji je predstavio Izrael skoro kao zločinačku državu – kaže Vidmarović. Na pitanje koliko je Iran vojno snažan da bi se odlučio na rat s Izraelom, Galić se osvrnuo na početak napada na Gazu. Hamas je očekivao da će mu u pomoć doći Hezbollah, ali to se nije dogodilo, a hoće li Iran pomoći Hezbollahu, kazao je kako neće.
– Uspoređujući snagu izraelske vojske i vojske Irana, izraelska je nekoliko puta jača – rekao je te dodao kako je konačni cilj Izraela okupacija juga Libanona.
Galić je kazao kako rat na Bliskom istoku neće utjecati na rat u Ukrajini. – Nakon što Izrael završi s Hamasom i Hezbollahom, vrlo je izgledno da će sa Saudijskom Arabijom riješiti problem Huta i to bi totalno uzdrmalo Bliski istok, govori. Dodaje kako trenutačno Saudijska Arabija ne priznaje Izrael.
VIDEO Izrael ponovo napao jug Libanona
Jedan od načina, po mom mišljenju gotovo jedini, da Sjedinjene Države izbjegnu gotovo neizbježan pad uloge "perjanice svijeta" (od kojeg žive), kao i gotovo unutarnji kolaps države, jest da postanu gospodari Bliskog istoka. U ovom trenutku u njega su uložili posljednje atome svoje snage i naravno da neće odustati od toga. Izrael je, kao što sam rekao, njihova istočna Ukrajina, koja usput pokušava riješiti "neke od svojih problema" ulogom glavnog aktera, odnosno iskoristiti situaciju (konačno rješenje je naša cijena, rekla bi Bibi). SAD očito nije zadovoljan načinom na koji se ovaj scenarij igra, ali kao što sam rekao, uložili su sve. Premještanje obveznih zaliha NATO-a u Kuvajt, do sada deponiranih na teritoriju Sjedinjenih Država (bez pristanka većine ostalih vlasnika) u najvećoj logističkoj operaciji u posljednjih nekoliko desetljeća, bio je znak njihovim najvećim protivnicima onoga što dolazi. Prijetnje nuklearnim odgovorima nisu povezane samo s ratovima u koje su uključeni. Oprez nekih drugih igrača je simptomatičan i ukazuje na to da nije sve onako kako se čini. Veliki ulozi obično dovode do znojenja i moguće su i greške te ih treba smanjiti na razumnu mjeru. Postoji jako malo (zapravo nimalo) šansi da ovo prođe bez narativa na koji nas pripremaju. Iako SAD igraju glavnu ulogu nisam baš siguran u happy end glavnog igrača, budući da je svoje planove (karte) izložio svojim protivnicima.