Dok je trajala skupština Srpskog narodnog vijeća u dvorani Lisinski u Zagrebu, premijer Andrej Plenković slijetao je u Bruxelles, gdje ga sutra prima kolegij europskih povjerenika na radnom ručku u Europskoj komisiji i gdje je večeras započeo radni posjet sastankom s predsjednikom Europske pučke stranke Josephom Daulom.
Razgovarali su, rekao je premijer novinarima nakon tog sastanka, o “široj političkoj situaciji u Europi”, ali i “o onome što se zbiva u hrvatskom susjedstvu i kakva je stranačka suradnja”.
Na naše pitanje je li njegov izostanak sa sinoćnje svečane večere koju je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović organizirala za predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na Pantovčaku, te izostanak s današnje skupštine SNV-a u Lisinskom, neka vrsta poruke, Plenković je odgovorio da nije. Nema toplo-hladnog, odgovorio je na upit je li on prema Vučiću protekla dva dana bio nešto hladniji u usporedbi s predsjedničinim vrlo toplim i srdačnim dočekom srbijanskog joj kolege.
- Mislim da vi znate da sam upravo ja inzistirao da svi pripadnici manjina u RH budu dio parlamentarne većine, da participiraju u vlasti, da napravimo akcijski plan koji se bavi manjinskom problematikom. Jučer smo imali jedan otvoren sastanak u Vladi, dotakli smo sve teme koje smatram da trebaju biti riješene. Nažalost, mnoge od njih već jako dugo traju, traju kao rezidualne teme iz vremena Miloševićeve agresije na Hrvatsku i pitanja su koja jednostavno predugo čekaju. I kao odgovorna vlada poslali smo vrlo jasne poruke i sugerirali načine kako da se ti problemi riješe. Svatko od nas ima svoju ulogu i obveze, a što se tiče dijaloga, dobrosusjedstva, suradnje, nuđenja naših iskustava u europskom procesu prema svim susjedskim zemljama, mislim da je tu stav vlade i mene osobno vrlo jasan - rekao je Plenković.
Na pitanje je li s Daulom razgovarao i o BiH, s obzirom da je predsjednik europskih pučana prije dva tjedna primio troje članova Predsjedništva BiH koji su svi na čelu stranaka-članica obitelji europskih pučana, Plenković je odgovorio:
- Daul ulaže jako puno u posljednje vrijeme u odnose s našim sestrinskim strankama u BiH. Investirao je taj politički kapital kojeg ima. Želi pomoći, da se postigne konsenzus i da nađe rješenje koje će biti pravedno, korektno i omogućiti organiziranje izbora u listopadu. Naša je pozicija da želimo izborni zakon koji omogućuje svim trima konstitutivnim narodima i drugima pravednu zastupljenost na tim izborima.
manjinama nije mjesto u saboru,je4 u svakoj stranciostoje manjine,i ta manjina uvijek ucjenuje,neka predloze svoje stranke i na izbore ,onda je to cisto