Anonimnim prijavama nastavnika, na koje su kao bolnu točku sustava upozoravali profesori, učitelji i nastavnici za svoga najdugovječnijeg štrajka, odzvonilo je. S jučerašnjim danom u proceduru su upućene izmjene Zakona o prosvjetnoj inspekciji po kojima će se propisati da svaka pritužba na rad nastavnika koju bude razmatrala prosvjetna inspekcija mora sadržavati ime i prezime prijavitelja.
To ne znači da će za prijavitelja znati svi u sustavu, već da će za prijavitelja znati tek prosvjetna inspekcija koja nije dužna nikome, niti bi trebala otkrivati tko je prijavitelj određenog problema u školi ili nastavnika.
- Izmjene Zakona o prosvjetnoj inspekciji kojima se ukidaju anonimne prijave donesene su kako bi svi građani ostvarili svoja zakonska prava, ali i kako bi prosvjetni radnici, odnosno školske ustanove koje podliježu nadzoru prosvjetne inspekcije, bili zaštićeni od proizvoljnih ili neutemeljenih prijava. U posljednjih pet godina zabilježeno je 11.367 prijava od kojih je 23,15% bilo anonimno. Namjera je ovim izmjenama spriječiti zloporabu instrumenta prijave prosvjetnoj inspekciji - poručili su iz Ministarstva obrazovanja.
Kako su napomenuli iz Ministarstva, riječ je o minimalnim izmjenama navedenoga zakona koje su hitne i nužne, a tijekom 2021. godine planirane su izmjene cjelovitoga paketa zakona, među kojima su i Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, Zakon o stručno-pedagoškom nadzoru, te novi Zakon o prosvjetnoj inspekciji.
- Izmjene Zakona o prosvjetnoj inspekciji bit će upućene u proceduru javnog savjetovanja nakon suglasnosti Ureda za zakonodavstvo Vlade RH - poručili su iz Ministarstva obrazovanja.