Šesnaest potpuno izgorjelih kuća, 34 djelomično, osamnaest potpuno uništenih automobila, četiri izgorjela teretnjaka, jedanaest maslinika, dva plastenika, jedan staklenik...
Preliminarno je to izvješće Policijske uprave Splitsko-dalmatinske o razmjerima šteta na imovini građana u požaru na splitskom području. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na jučerašnjoj je sjednici Vlade izvijestio da je centar požara lociran u selu Tugare, na južnoj padini brda Krčnik uz lokalnu cestu Tugare – Sitno Donje. – Prema mišljenju inspektora zaštite od požara, možemo isključiti mogućnost nastanka požara zbog kvara na dalekovodima. Zaključak bi bio da je uzrok požara otvoreni plamen ili žar – kazao je ministar.
Uzrok požara koji je u noći na nedjelju izbio u Tugarama, da bi se tijekom ponedjeljka proširio, ušavši i u nekoliko splitskih predgrađa, još uvijek nije poznat. Splitsko tužiteljstvo izvijestilo je da su počeli s provođenjem očevida. Osim tužitelja, očevidu su nazočili i policajci, forenzičari, vještaci za požare i eksplozive te inspektori za zaštitu od požara. Pregledane su površine poharane požarima u Tugarama i dalekovodi, nakon čega su s mjesta događaja izuzeti korisni tragovi. Od Hrvatskih šuma i Hrvatskog operatora prijenosnog sustava zatraženi su mjerodavni podaci te su tijekom očevida primljeni i pregledani podaci Hrvatskog operatora prijenosnog sustava. Nakon što je obavljen očevid u Tugarama, obavlja se očevid i na drugim površinama pod požarima u Splitu i njegovoj okolici. Svi izuzeti tragovi su poslani na vještačenje, a iz splitskog tužiteljstva poručuju da će o rezultatima vještačenja i očevida “javnost biti pravodobno obaviještena”.
Vatrogasci koji su sudjelovali u gašenju vatrene stihije od početka su govorili kako sumnjaju da je požar podmetnut, no do okončanja očevida ne mogu tvrditi da je uistinu tako bilo. Da je požar podmetnut, vjeruju i stanovnici sela u okolici Splita. Kažu da je počinitelj odabrao trenutak kada vatrom poharanom području kanaderi zbog bure nisu mogli pomoći.
– Nismo htjeli zvati vojsku. Rekao sam to predsjednici države, premijeru i svima. Vojska nije za gašenje požara. Vatrogasci su za gašenje požara. Vojska može pomoći, ali nije ni opremljena ni osposobljena. Oni su došli u kombinezonima koji nisu atestirani za šumski požar i s brentačama, a mi imamo 60 tisuća operativnih vatrogasaca u Hrvatskoj – rekao je na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice predsjednik Ante Sanader.
Požar u Splitu nazvao je rutinskim, kakvih je u karijeri imao već desetak. Do 15. srpnja u Hrvatskoj je bio 881 požar, od toga u sedam priobalnih županija njih čak 642. U istom tom razdoblju lani je na obali bilo 214 požara, podaci su koje je iznio ministar Božinović. Na požaru u Splitu angažiran je 801 vatrogasac, 162 vozila vatrogasne zajednice, i to domicilnih vatrogasca, dislociranih snaga s kopna kao i pripadnici devet vatrogasnih zajednica županija. U gašenju su angažirani i pripadnici MUP-a njih više od 400, Oružanih snaga, HGSS-a, Hitne službe, kao i zračne snage Oružanih snaga RH.
A trebali bi ?