Predsjednik Skupine država protiv korupcije (GRECO), antikorupcijskog tijela Vijeća Europe, i zamjenik predsjednika Vrhovnog suda Marin Mrčela upozorio je da Hrvatski sabor ni pet godina od preporuke GRECO-a nije donio kodeks ponašanja koji bi trebao imati svaki parlament.
“Standardna preporuka GRECO-a je da svaki parlament, pa tako i Hrvatski sabor, mora imati kodeks za parlamentarce. Nije riječ samo i ponašanju nego i o sukobu interesa, prijavljivanju darova i svemu ostalome što može smanjiti korupciju”, kazao je Mrčela u Šibeniku gdje sudjeluje na konferencija Vijeća Europe “Jačanje transparentnosti i odgovornosti radi osiguravanja integriteta: ujedinjeni protiv korupcije”.
Prema podacima GRECO-a, najčešće nepravilnosti u kojima se političari nalaze su sukob interesa, neprijavljivanje poklona, skrivanje izvora financiranja. Nisu rijetke i situacije da članove obitelji zapošljavaju kao osobne savjetnike ili da pogoduju u postupcima javne nabave. “Pet godina je predugo da se preporuka ne ispravi”, upozorio je Mrčela.
Kodeksom bi trebalo riješiti i područje lobiranja. “Stvar je transparentnosti. Svaki bi razgovor bilo koga s parlamentarcem o zakonu ili donošenju propisa trebao biti prijavljen. To je standard koji uopće nije teško primijeniti i riječ je o tome da građani znaju tko razgovara i tko što zagovara”, kazao je Mrčela.
Odgovarajući na pitanja novinara, Mrčela je kazao da sudbena vlast, želi li vratiti povjerenje građana, prije svega treba smanjiti dugotrajnost postupaka. “U to ulazi i pitanje zakona jer se određene procedure moraju poštovati, a treća je stvar da se ne snižavaju dosegnuti standardi neovisnosti pravosuđa jer svako snižavanje pokazuje volju politike da drži šapu na sudbenoj vlasti”, zaključio je Mrčela. Za deklaraciju koja će biti potpisana drugog dana konferencije, što se u Šibeniku održava u sklopu hrvatskog predsjedanja Odborom ministara Vijeća Europe, Mrčela je kazao da će pridonijeti suradnji i razmjeni podataka tijela koja su zadužena za sprečavanje korupcije.
“To je jako važno jer korupcija nije ograničena granicama i sve što se na tom području napravi je dobrodošlo”, kazao je Mrčela. Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković upozorila je da je povjerenstvo kadrovski podkapacitirano i da nema adekvatan prostor. “To najbolje znaju dužnosnici koji nam dolaze na sjednice. No, naša je vizija da povjerenstvo i dalje jača, pogotovo u kontekstu redovite provjere imovinskih kartica”, rekla je Novaković.
koji burek , takva tema konferencije u HR ?