Nakon što je objavljena vijest o zatvaranju Megglea u Osijeku pri čemu će bez posla ostati 160 ljudi, Ivan Anušić, župan Osječko-baranjske županije, uputio je hitan dopis predsjedniku Uprave Meggle grupe Matthiasu Oettelu s pozivom na sastanak. Kako se navodi u priopćenju iz županovog ureda, on je iznenađen najavom Meggle grupe o zatvaranju proizvodnje u Osijeku čime će 160 radnika ostati bez posla.
"Tvrtka Meggle Hrvatska preuzela je poznatu osječku mljekarsku industriju IPK MIA koja proizvodnju mlijeka i mliječnih proizvoda ima od davne 1949. godine, stoga smatram nedopustivom odluku da se na ovakav način ugasi tradicija mljekarske proizvodnje posljednje velike mljekare na području istoka Hrvatske.
Osječko-baranjska županija ne može utjecati na donošenje odluka unutar privatnih tvrtki, no možemo utjecati na stvaranje povoljnijeg okruženja za opstanak gospodarskih subjekata na našem području. Tijekom mog trogodišnjeg mandata, Uprava Meggle Hrvatska koja sjedište ima u istom gradu gdje se nalazi i sjedište Županije, ni u jednom trenutku nije upoznala županijsku upravu s eventualnim poteškoćama u kojima se nalazi te zatražila pomoć pri iznalaženju rješenja za opstanak proizvodnje i spas radnih mjesta. Ovo se nije dogodilo preko noći, Uprava Megglea u Osijeku je zbog 160 Slavonaca i Baranjaca trebala osjetiti obvezu da probleme koje imaju komunicira prema Županiji i posredno prema Vladi RH, osobito jer se proizvodnja iz Osijeka seli u Kragujevac i Bihać gdje Meggle planira nastaviti s radom", poručio je župan Anušić.
Otkako je na funkciji župana, tvrdi, održao je sastanke s brojnim gospodarstvenicima kako bi se upoznao s njihovim poslovanjem i kako bi pronašli rješenje za poteškoće na koje nailaze u svom poslovanju.
"Naša su vrata otvorena svima koji žele privređivati i zapošljavati, a tijekom tri godine utrostručili smo sredstva za potpore koje Županija izdvaja za pomoć gospodarstvu te smo i na nacionalnoj razini pokrenuli brojne inicijative koje doprinose rastu i razvoju gospodarstva na našem području - kazao je Anušić izražujući veliko nezadovoljan odnosom „domaće“ Uprave Megglea u Osijeku "prema Slavoncima i Baranjcima koji godinama rade u ovoj mliječnoj industriji, njihovom neaktivnošću u cilju spašavanja 160 radnih mjesta te na kraju suglasnošću s odlukom da se jednostavno ugasi tradicija proizvodnje visokokvalitetnih proizvoda od najboljeg slavonskog mlijeka, kako to upravo Meggle i reklamira na hrvatskom tržištu".
Kazao je i da brand Meggle na hrvatskom tržištu svoje ime temelji na Osječkoj mljekari te na domaćoj proizvodnji, kvalitetnom slavonskom i baranjskom mlijeku te poznatom hrvatskom patriotizmu. Gašenjem proizvodnje, Meggle više nije hrvatski brand i u očima naših ljudi više nema tu dodanu vrijednost, smatra Anušić.
"Iznenađen inertnošću Uprave u Osijeku, danas sam se dopisom obratio i predsjedniku Uprave Meggle grupe Matthiasu Oettelu i zatražio hitan sastanak u Osijeku ili u sjedištu Meggle grupe u Wasserburgu. Siguran sam da kroz partnerski odnos Meggle grupe, Osječko-baranjske županije te Vlade RH možemo iznaći rješenje za spas Mljekare. Nećemo dozvoliti da 160 naših Slavonaca i Baranjaca ostane bez posla kojim hrane svoje obitelji", zaključuje Anušić.
U Hrvatskoj gospodarskoj komori Županijskoj komori Osijek iznenađeni smo odlukom poslovodstva tvrtke Meggle Hrvatska da ugasi preradu mlijeka u Osijeku.
Jasno je da svaki poslovni subjekt mora voditi računa o svojim poslovnim interesima i razvoju tvrtke, no vjerovali smo da je kompanija poput Megglea jamac stabilnosti i razvoja mliječne industrije u Osijeku i zbog toga smo posebno razočarani ovim potezom te kompanije.
Gašenje 160 radnih mjesta predstavlja velik gubitak, kako sa socijalnog stajališta, tako i ukupnog ekonomskog za Osijek i ovaj dio Slavonije i Baranje.
Prerađivačka industrija i u njoj prehrambena bili su u proteklih više od stotinu godina nositelji razvoja istoka Hrvatske. Prehrambena industrija je ta koja stvara visoke dodane vrijednosti i daje puni smisao primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji. I stoga će gašenje mliječne industrije u Osijeku, posebice u već ionako teškim uvjetima u kojima posluju naši proizvođači mlijeka, predstavljati nenadoknadiv gubitak za domaću proizvodnju hrane.
Mlječna industrija u Osijeku ima tradiciju proizvodnje od 1949. godine. Nadamo se da ona ipak neće biti i trajno ugašena.
Prvi slavonski poduzetnik koji uzme Njemackog partnera zaradit ce milijarde. Sami nemaju puno pojma a i tesko se oporaviti nakon rata i "ministra Jakovine!