Skupina zastupnika Europske pučke stranke uputila je apel novom predsjedniku Europske komisije Jean-Claude Junckeru da jedan od budućih povjerenika radi i na pitanjima vezanim uz europsku povijest i sjećanje na žrtve totalitarnih režima.
"Europski projekt se temelji na zajedničkim vrijednostima demokracije, istine i pomirenja. Stoga je skupina zastupnika EPP-a naglasila potrebu povećanja javne svijesti oko pitanja europske povijesti i zločina koji su počinjeni za vladavina totalitarnih režima. EPP smatra da europske institucije, prije svega Europska komisija bi trebale ohrabriti vođenje rasprave o uzrocima i posljedicama totalitarnih vladavina. U pismu upućenom Jean-Claude Junckeru naglašeno je da se pri tome ne radi o povijesnom ili emocionalnom problemu već prije svega o istinskoj i sveopćoj integraciji Europe, navodi se u priopćenju Kluba zastupnika EPP-a.
Uz zastupnika Andreja Plenkovića te njegovih kolega iz Estonije zastupnika Tunne Kelama i kolegice iz Latvije Sandre Kalniete apel Junckeru potpisao je i predsjednik kluba zastupnika EPP-a Manfred Weber Apel i još dvadesetak članova EPP-a među kojima su i hrvatski zastupnici Dubravka Šuica, Davor Ivo Stier, Ivana Maletić i Marijana Petir.
"Duboko vjerujem da se europski projekt može izgraditi samo na temeljima istine i pomirenja. Europski parlament je već osudio zločine počinjene u totalitarnim režimima. No još uvijek smo svjedoci relativizacije spomenutih zločina, posebice u nekim zemljama srednje i istočne Europe. stoga bi se nova Europska komisija trebala kontinuirano baviti tim pitanjem i podržati projekte vezane uz promoviranje europskog sjećanja i savjesti", naglasio je zastupnik Andrej Plenković.
Andrej Plenković
Kako bi se dosegao cilj koji je zacrtan u rezoluciji Europskog parlamenta iz 2009.godine, zastupnici Europske pučke stranke vjeruju da je nužno da u novoj Europskoj komisiji pod vodstvom predsjednika Junckera jedan povjerenik ili povjerenica uključi u svoj resor i pitanja vezana uz europsku povijest i sjećanje. EPP smatra da bi Europska komisija trebala pronaći najprikladnija sredstva i način u osiguranju pružanja odgovarajuće razine institucionalne i financijske pomoći projektu "Platforma europskog sjećanja i savjesti" u kojem sudjeluju među ostalim 42 instituta i organizacije iz 13 zemalja EU-a, nekoliko susjednih zemalja i SAD-a.
Platforma radi na promociji preventivnih mjera protiv netoleracije, ekstremizma, antidemokratskih kretanja i povratka na totalitarizam u budućnosti.
>>'Moramo osigurati mjere koje podupiru majke jer su takve mjere dobre za EU'
...treba raditi na povijesti i sjećanju ... Ova EU kao da se izlegla iz balkanskih šuma .