Rasprava pod nazivom "Ovrha i ljudska prava" u organizaciji Ureda pučke pravobraniteljice pokazala je koliko je to teška i osjetljiva pravna, socijalna i gospodarska tema. Lori Vidović se građani najčešće obraćaju jer uopće nisu bili informirani o ovrsi, zbog zaštićenih računa (banke i na njima izvršavaju naplate!?), te što se ovrha pokreće zbog već plaćenih, zastarjelih ili tuđih dugova.
Iznijela je i primjer ovrhe za navodni dug od prije 18 godina. Predstavnica Ministarstva pravosuđa dala je prikaz prijedloga Ovršnog zakona, pri čemu su neka rješenja nasmijavala prof. dr. Mihajla Diku, velikog kritičara prebacivanja socijalnih problema s države na vjerovnike nad kojima se provodi "suptilan oblik eksproprijacije". Drži kako će investitori pobjeći ostvari li se namjera Ministarstva socijalne politike i mladih da se u sezoni grijanja, od 1. studenoga do 1. travnja, zabrani isključivanje struje i plina za neke socijalne kategorije.
U pet mjeseci otkriveno je 6500 neosnovanih rješenja o primanju socijalnih naknada, a najdrastičniji slučaj je starac koji je 12 godina nakon smrti supruge primao njezinu mirovinu. "Možete tužiti socijalnu službu jer nije radila lege artis, ali vi to nećete napraviti", rekao je Dika. Njegovo i izlaganje viceguvernera Bojana Frasa je Sandru Benčić iz Platforme 112 ponukalo da ironično zaključi da nam treba ministarstvo za zaštitu banaka.
>>Nema prisilne naplate za one koji su iskoristili reprograme
>>Ovrha za obrte, tvrtke i građane s dugom većim od 2000 kuna