Njemačka kancelarka Angela Merkel prva je čelnica neke zapadne zemlje koja je oštro osudila ubojstvo saudijskog novinara, a njezina vlada sada je pod pritiskom zbog velikih ugovora o izvozu oružja Saudijskoj Arabiji i politički čelnici pozivaju na redefiniranje odnosa između Berlina i Rijada, pišu agencije u subotu.
Merkel je u subotu oštro osudila ubojstvo novinara Jamala Khashoggija u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu ocijenivši dosadašnja objašnjenja službenog Rijada o okolnostima ubojstva "manjkavima".
"Najoštrije osuđujemo ovaj čin", stoji u zajedničkom priopćenju kancelarke Angele Merkel i ministra vanjskih poslova Heika Maasa u kojem se dodaje "Očekujemo transparentnost Saudijske Arabije kada su posrijedi okolnosti smrtnog stradavanja novinara... Dosadašnje informacije o događajima u istanbulskom konzulatu su manjkave."
Uz izraze sućuti Khashoggijevoj obitelji i prijateljima, Merkel i Maas istaknuli su da se moraju pronaći odgovorni za njegovu smrt.
Ubojstvo saudijskog novinara disidenta pritisak je na njemačku vladu zbog velikih ugovora o izvozu oružja Saudijcima, piše agencija AFP.
Pozivi na prekid izvoza oružja
"Njemački odnosi sa Saudijskom Arabijom moraju biti preispitani nakon tako nevjerojatnih događaja", rekao je u subotu Lars Klingbeil, glavni tajnik socijaldemokrata (SPD), koalicijskog partnera u vladi kancelarke Merkel.
To mora uključiti i prodaju oružja, rekao je Klingbeil.
Njemačka agencija dpa je prenijela da je Njemačka je 30. rujna dala dozvole za izvoz oružja u vrijednosti 416,4 milijuna eura prema Saudijskoj Arabiji za 2018. godinu, a samo je Alžir bio veći kupac njemačkog oružja, u vrijednosti 741,3 milijuna eura.
Međutim, izdavanje dozvola ne znači da će kupoprodaja biti ostvarena.
Vlada mora "okončati strateško partnerstvo s Rijadom i prekinuti izvoz oružja", zatražio je u subotu čelnik Zelenih odgovoran za vanjsku politiku Omid Nouripour.
Na ustrajanje Socijaldemokrata koalicijski sporazum propisuje da njemačka vlada ne smije odobriti izvoz oružja ni jednoj zemlji "izravno" uključenoj u rat u Jemenu.
Postoji međutim iznimka u koalicijskom sporazumu za zemlje za zemlje s kojima je Njemačka sklopila dogovore o oružju prije Merkelina četvrtog mandata.
Arapske zemlje stale uz bin Salmana
Egipat, Ujedinjen Arapski Emirati (UAE), Bahrein i Jemen u subotu su gotovo identičnim riječima podržali očitovanje Rijada o smrti saudijskog novinara u egzilu Jamala Khashoggija, dok su zapadne zemlje i velike svjetske sile za sada vrlo suzdržane i uglavnom šute.
"Egipat primjećuje da su hrabri, odlučujući potezi i odluke koje je u tom slučaju donio saudijski kralj u skladu sa stajalištem njegovog visočanstva koje poštuje načela prava i učinkovitog pravosuđa", priopćilo je egipatsko ministarstvo vanjskih poslova.
Također izražava sućut Khashoggijevoj obitelji, uz uvjerenje da će istraga pokazati istinu.
UAE je priopćio da "pohvaljuje naputke i odluke saudijskog kralja bin Salmana u slučaju Khashoggi".
Čestitkama se pridružio i Jemen, a Bahrein je također pohvalio odluke saudijskog kralja glede "uspostave pravde". "Saudijska Arabija će ostati država pravde, vrijednosti i načela", stoji u službenom priopćenju Bahreina kojeg prenosi televizijska kuća Al Arabiya.
Velika Britanija je uputila sućut obitelji Jamala Kashoggija i priopćila da razmatra izvješće Saudijske Arapije i "naše sljedeće korake", dok je Nizozemska pozvala na dodatnu istragu o okolnostima smrti novinara.
"Puno toga je još nedorečeno. Što se dogodilo? Kako je umro? Tko je odgovoran? Nadam se i očekujem da ćemo uskoro znati sve relevantne činjenice", kazao je premijer Mark Rutte.
Američki predsjednik Donald Trump je kazao da je pojašnjenje Rijada o smrti Khashoggija u konzulatu u Istanbulu "uvjerljivo". Priznanje o njegovoj smrti i okolnostima u kojima je do toga došlo nazvao je "dobrim prvim korakom".
"Saudijska Arabija je sjajan saveznik. Ono što se dogodilo neprihvatljivo je", kazao je Trump te dodao da će razgovarati s prijestolonasljednikom. Također je dodao da se nada da neće biti otkazivanja velikih unosnih ugovora na području obrane.
Jedini je do sada "duboku uznemirenost" potvrdom Rijada o smrti saudijskog novinara Jamal Khashoggija izrazio glavni tajnik UN-a Antonio Guterres.
Amnesty International (AI) je priopćio da se saudijsko objašnjenje u vezi smrti Khashoggija u njihovom konzulatu u Istanbulu čini kao kamuflaža za "okrutno ubojstvo".
"Saudijska Arabija je dotaknula novo dno glede stanja ljudskih prava u zemlji", poručuje AI i poziva Rijad da preda Khashiggijevo tijelo kako bi obdukciju izveli neovisni forenzički stručnjaci.
"Ovo stravično ubojstvo unutar konzulata predstavlja izvansudsku likvidaciju", priopćio je Amnesty.
>> Pogledajte video i saznajte koja su to mjesta koja baš nitko ne smije vidjeti preko Google mapsa
"Komesarijat" dize puno prasine oko nestanka tog novinara jer time nastije skrenuti negativnosti preko "zapada" na Trump-a. Medutim jednako tako je u Kini nestao rodom Kinez koji je bio glava Interpola ali to medijskom "komesarijatu" ne smeta - Kinezi su "njihovi" komici!