Čak 47 znanstvenika punih je 17 godina rekonstruiralo cjeloviti kostur ardipiteka

Ardi je bila ženka uspravna hoda i mozga koji više nije bio majmunski

Majmun
REUTERS
02.10.2009.
u 21:21

Znanstvenici tvrde da je Ardi vrlo blizu raskrižju odakle se prije sedam milijuna godina razvoj rascijepio prema čovjekolikim majmunima, čimpanzama i gorilama.

Upoznajte Ardi! Izravno s naslovnice posebnoga broja magazina Science ulazi u udžbenike kao dosad najstariji poznati hominid. Sa 4,4 milijuna godina starosti ta je ženka zasjela na tron kao dosad najstariji cjeloviti kostur hominida.



Pripada rodu ardipiteka, koji se po obliku zdjelice jasno razlikuje od australopiteka. Najstariji iskopani fosilni dijelovi kostiju njenih rođaka datiraju se u razdoblje prije 5,8 milijuna godina. Na temelju svih dosad prikupljenih dijelova anatomije različitih primjeraka iz različitih razdoblja pronađenih u etiopskoj Afarskoj zavali i porječju rijeke Awash možemo imati predodžbu o samo 45 posto anatomije ardipiteka.

Mukotrpno sastavljanje

A Ardi je sama donijela 125 djelića kostura, na čijem je sastavljanju i anatomskoj rekonstrukciji 47 znanstvenika različitih struka radilo 17 godina – a danas su zajedno predstavili cjelovitu sliku sastavljene slagalice.

Pronađen je komplet koščica lubanje koji je omogućio njenu potpunu rekonstrukciju, nekoliko kralježaka, većina kostiju zdjelice, dvije kosti desne podlaktice i gotovo sve kosti obje šake, butna kost i savršen par potkoljenica i fibule, te gotovo oba cjelovita stopala. Računala su omogućila da se nedostajući dijelovi podudare sa svojim simetričnim parovima pa je tako dobiveno više od 90 posto kostura. Ostale prijelazne oblike, poput veličine rebara između dvaju, bio je za računala lak posao.

Posebno je teško bilo pouzdano sastaviti samu lubanju jer je bila zdrobljena. Najveća krhotina bila je tek malo duža od 6 centimetara. Mnogo je teža matematika bila proračunati veličinu mišića koji su upravljali tim skeletom. Mnogo su vremena istraživači potrošili i da se nedvojbeno ustanovi da je tijelo Ardi bilo prekriveno gustom dlakom.

Po tlu se kretala na dvije noge mnogo skladnije nego čimpanze i gorile. Oni su pomaganje šakama “izumili” znatno kasnije. Duge kosti ruku, široki dlanovi i spretna stopala odaju da je od velikih grabežljivaca mogla lako pobjeći na drvo i kroz krošnje dalje od opasnosti.

Popravljene pretpostavke

Znanstvenici tvrde da je Ardi vrlo blizu raskrižju odakle se prije sedam milijuna godina razvoj rascijepio prema čovjekolikim majmunima, čimpanzama i gorilama, koji su nastavili živjeti svojim majmunskim životima.

Dakako, provjeravale su se i uspoređivale sve pojedinosti, sličnosti i razlike anatomije Ardi s ljudskim kosturom i kosturima čovjekolikih majmuna pa su pronađeni fosili mogli biti vjerodostojnije “zaokruženi”. Prije se vjerovalo da bi hominid otprije 4,5 milijuna godina morao biti sličniji čimpanzama.

Ključne riječi

Komentara 9

OB
-obrisani-
22:32 02.10.2009.

jadranka, ko pljunuta!

IN
insekticid
23:01 02.10.2009.

čudni su putovi gospodnji. viš, taj ardi kaj je sve prošel! sad bu pisal memoare: od afarske pustinje i porječja rijeke awash do pantovčaka.

OB
-obrisani-
22:03 02.10.2009.

Ima jedan visoki političar,u Hrvatskoj,na kojeg me ova spodoba podsječa.Jedino je valjda mozak ovoga na slici,razvijeniji od političarevog.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije