Sirijski predsjednik Bašar al-Asad u intervjuu za Politiku rekao je da u njegovoj zemlji dobro znaju da je Srbija prošla kroza sve što prolazi Sirija. Kao primjere naveo je medijsku sotonizaciju, poticanje vjerskih sukoba, ekonomske sankcije, bombe i na kraju otimanje teritorija, javlja B92.
"Poslije kurtoaznih riječi na početku razgovora, predsjednik Asad me je podsjetio na dugogodišnje prijateljstvo njegova oca s maršalom Titom, na prijateljstvo naroda Sirije i Jugoslavije, a sada na prijateljstvo naroda Sirije i Srbije", naveo je specijalni izvjestitelj "Politike" Miroslav Lazanski u izdanju tog dnevnog lista od danas.
Podrška Srbije
U tekstu kojim se najavljuje intervju koji će u cijelosti biti objavljen u četvrtak, Lazanski je rekao da mu je predsjednik Sirije osobno otvorio ulazna vrata kuće i rekao mu: "Dobro došao, prijatelju".
Lazanski, koji je na raspolaganju imao 25 minuta za intervju, na Asadovo pitanje o tome koliko se u Srbiji zna o onome što se događa u Siriji, odgovorio je da narod u Srbiji pruža bezrezervnu podršku Siriji u borbi protiv terorista fronte Nusra i Islamske države.
Asad spreman na dijalog čak i sa SAD-om
Također, u razgovoru objavljenom u utorak u New York Timesu, Asad je isključio bilo kakve političke promjene prije vojnog rješenja sukoba i istaknuo da će ostati na dužnosti najmanje do kraja svog trećeg sedmogodišnjeg mandata 2021. Asad je "zračio samouvjerenošću i otvorenošću" u razgovoru u kojem je optužio SAD da stoji iza rata i aktivno podupire Islamsku državu i ostale terorističke skupine.
"Ja sam na svim naslovnicama, zločesti predsjednik, zločesti dečko koji ubija dobre dečke", rekao je Asad. "Znate da je to spin. Pravi razlog je svrgavanje vlade koja ne odgovara američkim kriterijima", ocijenio je.
Asad ipak ističe da je spreman na dijalog, čak i sa SAD-om. "No to ne znači odustajanje od svog suvereniteta i pretvaranje Sirije u banana državu", rekao je.
Unatoč golemom međunarodnom pritisku, Asad vjeruje da će ostati na vlasti zahvaljujući potpori lokalnog stanovništva.
Rekao je da veliku podršku dobiva od ljudi koji se ne slažu s njegovom i politikom vladajuće stranke Baath, ali se boje alternativne ekstremističke vlasti i kolapsa zemlje.
Hrvatska politika se slanjem oružja svrstala s na neprijateljsku stranu protiv Asada, ali to ne znači da hrvatski narod ne podržava iskorjenjivanje terorista svim sredstvima iz Sirije. U ovom slučaju su Rusi i Asad manje zlo.