Uz ukrajinsku krizu, mediji u Austriji gotovo svakodnevno iscrpno izvještavaju i o spašavanju već ranije nacionalizirane austrijske Hypo Alpe Adria banke, oko kojeg se je zadnjih mjeseci i tjedana vodila žestoka polemika.
Ona nije prestala niti nakon prošlotjedne konačne odluke Republike Austrije kao vlasnika Hypo Alpe Adria grupe o uspostavi „loše banke“, državne institucije u koju će biti prebačeni svi nenaplaćeni plasmani koji opterećuju banku i na bankarske jedinice u zemljama na jugoistoku Europe koje će biti privatizirane u najkraćem mogućem roku. Naprotiv, austrijski savezni kancelar, Werner Faymann i njegov zamjenik i ministar financija Michael Spindelegger bili su u utorak u austrijskom Parlamentu izloženi oštroj „paljbi“ optužbi predstavnika oporbe, koji su vladajućoj koaliciji socijaldemokrata (SPÖ) i narodnjaka (ÖVP) predbacili da spašavaju banku novcem poreznih obveznika umjesto da su je proglasile nelikvidnom i poslali u stečaj.
„Nećemo valjda ljude iz Koruške poslati u stečaj? To bi bilo neodgovorno“, rekao je Faymann. Spindelegger je rekao kako bi to bila „operacija na otvorenom srcu bez potrebnih instrumenata“, napomenuvši kako se je od opcije proglašenja stečaja odustalo, jer „rizici takove odluke nisu bili predvidivi“. Pokrajina Koruška je u Haiderovo vrijeme Hypu dala 12 milijardi eura kreditnih garancija
„Očito da još uvijek niste shvatili bijes javnosti“, rekla je šefica Zelenih Eva Glawischnig.
„Koji je vrag natjerao savezni vladu da natrag otkupi banku od Bavaraca, iako su upravo oni prouzročili dvije trećine štete. Ljudi imaju osjećaj, da ovdje nešto smrdi kada je riječ o ponovnoj kupnji“, ustvrdio je čelnik krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ) Heinz-Christian Strache, dodavši kako je Hypo „najveći financijski skandal u Austriji nakon Drugog svjetskog rata“.
Faymann je odgovorio Stracheu kako iza tog „ekonomskog bezumlja“ stoji plavi potpis i da ga je prouzročio upravo FPÖ, Stracheova bivša stranka okupljena tada oko Jörga Haidera.
„Vlada je odlučila pogrešno, prekasno i preskupo“, rekao je šef sve popularnijih Neosa, Mathias Strolz, pridruživši se traženju svojih oporbenih kolega o potrebi osnivanja Istražnog Odbora austrijskih parlamentaraca za Hypo aferu, kojem se protivi vladajuća koalicija. Oko 600 osoba je u utorak navečer ispred stranačke središnjice socijaldemokrata u Beču tražilo od austrijske Vlade da dozvoli osnivanje navedenog Odbora i stane na kraj geslu „dobit privatizirati, a dugove kolektivizirati“.
Bijes austrijske javnosti zbog spašavanja Hypo banke novcem poreznih obveznika bio je glavni razlog zbog kojeg je Spindelegger do zadnjeg trenutka kalkulirao s mogućim opcijama. Da je banka poslana u stečaj, to bi donijelo gubitke suvlasnicima za koje jamči austrijska pokrajina Koruška, te njemačkoj Bayerische Landesbank, jednoj od bivših vlasnica Hypa od kojih će Spindelegger, kao i od ostalih ulagača i vlasnika participacijskog kapitala, kako je najavio, tražiti da sudjeluju u troškovima gašenja banke.
Od pokrajine Koruške, bivšeg vlasnika Hypo banke, austrijska Vlada očekuje 500 milijuna eura, čemu se je usprotivio koruški poglavar Peter Kaiser, koji tvrdi da je Koruška već dala 200 milijuna eura državi pri nacionalizaciji Hypa i da može pregovarati tek o preostalih 300 milijuna eura. Mediji upozoravaju da preuzimanje Hypove 17,8 milijardi eura vrijedne preostale imovine i uspostava „loše banke“ od strane Republike Austrije znači da će austrijski državni dug porasti za oko šest posto BDP-a i da je na pomolu novi Paket mjera štednje.
>> Markus Ferstl napušta poziciju predsjednika uprave Hypo banke
Dobra je Strache, prigovara zbog sanacije a banku je upropastio njegov prethodnik iz iste stranke