Predsjednik Uprave Hrvatske poštanske banke Marko Badurina u sklopu konferencije "Hrvatska kao dio eurozone", u organizaciji Večernjeg lista, osvrnuo se na ulazak Hrvatske u eurozonu.
- Postati dvadeseta zemlja zajedničkog valutnog područja, te kao vlastitu valutu imati jednu od tri najtrgovanije valute na svijetu nema samo simboličku važnost, nego će našim građanima i ekonomskim subjektima donijeti koristi u vidu lakše međunarodne trgovine, te povećati kompetitivnost u našem gospodarstvu zbog manjih troškova, dok će usporedba cijena istih ili sličnih proizvoda na tržištu kojeg je Hrvatska dio omogućiti i povećanje konkurentnosti što u konačnici uvijek dovodi do koristi za potrošače.
Međutim, najbitnija korist je ona koja ima i financijsku i psihološku komponentu, a to je eliminacija valutnog rizika. Iako je hrvatska kuna bila relativno stabilna u odnosu na euro od njegovog uvođenja, ekonomija je i dalje bila vrlo eurizirana, a naši sugrađani zbog straha od nekontrolirane deprecijacije godinama i desetljećima štede i cijene nekih dobara izražavaju uglavnom u euru, što je zasigurno imalo određeni utjecaj i na donošenje odluka o potrošnji ili investicijama, ali i u određenim slučajevima produciralo različite direktne troškove.
U svakom slučaju, iako postoje određeni jednokratni troškovi uvođenja eura za banke, gospodarske subjekte i državne institucije, koji će posebno opteretiti razdoblje koje prethodi njegovom uvođenju i početno razdoblje nakon uvođenja, učinci uvođenja će biti snažno pozitivni, te će koristi daleko nadmašiti troškove - istaknuo je Badurina.
Marko Badurina sudjelovao je i na panel diskusiji "Eurozona – prilike i zamke za hrvatsko gospodarstvo" gdje se razgovaralo o ekonomiji i životu kakav nas očekuje u eurozoni, benefitima kreditnoj rejtinga i povoljnijih kamatnih stopa te što prelazak na euro znači za gospodarstvenike. Više o tome pročitajte OVDJE.