Meksički novinari pokrenuli su prosvjede diljem zemlje u 28 mjesta i gradova kako bi osudili nedavna ubojstva troje novinara i zatražili da se prestane s nekažnjenim ubijanjem njihovih kolega. Meksiko je jedna od najopasnijih država za novinare koji pišu o temama koje se prije svega ne sviđaju tamošnjim narkobandama koje opet važe za neke od najokrutnijih na svijetu.
Kritiziraju predsjednika
Prema podacima nevladine skupine "Članak 19.", u Meksiku je između 2000. i 2021. godine ubijeno čak 145 novinara. Tijekom ovoga mjeseca ubijeno je još troje meksičkih novinara među kojima je i Lourdes Maldonado koja je ubijena u nedjelju.
Meksički novinari podsjećaju da je Maldonado ubijena u gradu Tijuana, na sjeveru zemlje u blizini granice. Radi se o novinarki koja je još prije tri godine postavila pitanje o ubojstvima novinara predsjedniku države Andrésu Manuelu Lópezu Obradoru. Tada je izjavila da i sama strahuje za svoj život što je poslije u više navrata i ponovila. Održavanje prosvjeda podržavaju i meksičke novinarske udruge odakle najavljuju kako će se skupovi širom države poklopiti i s internetskim prosvjednim kampanjama.
– Hitno je potrebno da država i savezne vlasti spriječe napade, zaštite novinare kada su oni žrtve i s dužnom pažnjom istraže zločin protiv medija – poručuju iz udruge "Članak 19."
Predsjednik Meksika López Obrador već se duže vrijeme nalazi na udaru brojnih kritika zbog toga što ne poduzima dovoljno kako bi zaštitio novinare. Poslije najnovijih ubojstava najavio je kako će vlada ispitati i raščistiti ove zločine da bi se spriječila daljnja ubojstva novinara.
Međutim, u isto vrijeme njegovi kritičari kontinuirano ga prozivaju da ne poduzima dovoljno u borbi protiv duboko ukorijenjenog organiziranog kriminala što je prije čvrsto obećao. Najavljivao je i kažnjavanje odgovornih, ali je i to u najvećoj mjeru izostalo. Govoreći na ovu temu, Obrador je priznao da su "kriminal i nasilje proizvodi kronične korupcije i nejednakosti koje vladaju u Meksiku".
Zabrinuti i EU i UN
O ubojstvima novinara u Meksiku oglasila se i Europska unija koja je izrazila svoju zabrinutost izostankom rezultata pokrenutih istraga povezano s ubojstvima novinara te su poslije najnovijih ubojstava ponovno pozvali Meksiko da napravi sve što može kako bi učinkovito zaštitio novinare. Reagirao je i glavni tajnik UN-a António Guterres koji je poručio da UN "poziva meksičke vlasti da pojačaju zaštitu novinara".
El viva Mehico!