rat oligarha

Berezovski izvrće istinu kako mu odgovara i nema pravo na odštetu

\'Chelsea owner Roman Abramovich gestures prior to a press conference in Zurich on December 2, 2010 after Russia was chosen to host the 2018 World Cup. Russia was awarded the 2018 World Cup, and Qatar
Foto: AFP
1/3
31.08.2012.
u 19:19

Boris Berezovski je od svog bivšeg partnera Abramoviča tražio 6,5 milijardi dolara

Nakon samo tri mjeseca procesa pred londonskim je sudom danas završen čak 6,5 milijardi dolara težak spor između ruskih oligarha i nekadašnjih partnera Romana Abramoviča i Borisa Berezovskog. Sutkinja Justice Gloster s gnušanjem je u svojoj završnoj riječi opisala Berezovskog kao “neimpresivna i nepouzdana čovjeka koji istinu oblikuje onako kako to njemu odgovara,” odbacujući sve tužbe protiv Abramoviča.

Veza mafije i politike

Naime, Berezovski je svog nekadašnjeg partnera i sadašnjeg vlasnika Chelsea optužio kako ga je ucjenom prisilio da za samo djelić njihove stvarne cijene proda sve dionice ruske naftne kompanije Sibneft koju su njih dvojica zajedno posjedovali, no svoje optužbe pred sudom očito nije uspio potkrijepiti čvrstim dokazima, niti je u svojim svjedočenjima bio pretjerano uvjerljiv.

– Gospodin Berezovski namjerno je podmetao lažne dokaze, o istim stvarima oprečno svjedočio kako mu u danom trenutku odgovara i pokazao se kao potpuno nepouzdan i lažljiv svjedok – ustvrdila je sutkinja Gloster obrazlažući presudu kojom Abramoviča potpuno oslobađa bilo kakve odgovornosti prema svom nekadašnjem partneru i odbacujući odštetni zahtjev od 6 milijardi dolara. Suđenje možda nije donijelo spas Berezovskom koji se, prema svemu sudeći nalazi na rubu financijskog sloma, ali je zato dalo prilično zanimljiv uvid u način života i podrijetlo imovine ruskih oligarha, superimućnih ruskih bogataša koji svoj imetak temelje najčešće na sumnjivoj privatizaciji ruskih državnih kompanija i kombinata iz doba vladavine Borisa Jeljcina. Tako se tijekom tromjesečnog procesa doznalo kako Berezovski nije biznismen nego čovjek vrlo usko povezan s ruskim političarima koji je Abramoviču nudio “političku zaštitu”, ali i ulazak u unutarnji krug oko tadašnjeg predsjednika Jeljcina, što je ujedno bilo i jamstvo privatizacije dodatnih tvrtki po smiješno niskim cijenama, ponekad čak i za samo jednu rublju.

S druge strane, doznalo se i kako je Abramovič svoje poslovno carstvo, koje se danas mjeri u milijardama dolara, pokrenuo baš kao legendarni Dell Trotter, prodajući na ulici gumene patkice dok mu je kao skladište služilo predvorje njegova jednosobnog stana u Moskvi.

Trebaju više dokaza

– Očito je da je Boris Berezovski služio kao politička spona s predsjednikom Rusije, ali nigdje nije dokazano da je Roman Abramovič na njega vršio pritisak ili ga ucjenjivao. Za ovako ozbiljne optužbe trebamo više dokaza, a ne samo nagađanja i nepouzdane tvrdnje – rekla je sutkinja u završnoj riječi.

Ključne riječi

Komentara 12

CA
canajisraM
20:36 31.08.2012.

u 20:12h Larissa je napisao/la:******** >>> Mislio si valjda reci.... "Rusa"

K1
k1milica
20:52 31.08.2012.

oni su rusi ko i ja

OB
-obrisani-
20:12 31.08.2012.

Hehe,ma vidi tih Rusa ?!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije