Sporazum koji su sindikalni čelnici potpisali s predsjednicom Vlade Jadrankom Kosor politički je dokument čiju će provedbu sindikati osigurati, ako treba, aktiviranjem svih najavljenih akcija koje su zasad prolongirane i ovise o pregovorima o zaokretu u gospodarskim pitanjima izlasku iz moralne, društvene i gospodarske krize.
Rok za dogovor o konkretnim koracima na tom polju je 22. prosinca, istaknuli su sindikalni čelnici. Pripremili su deset zahtjeva s kojima će ići prema Vladi, od kojih su ključni uklanjanje birokratskih zakonskih prepreka u investiranju, povećanje zaposlenosti i hitno zaustavljanje nelikvidnosti, tj. neisplate plaća i doprinosa.
Sporazum predviđa da se istodobno s referendumom za pristupanje Europskoj uniji provede i referendum s pitanjem: “Jeste li za to da se referendum mora raspisati ako to zatraži 200 tisuća registriranih birača te da je vrijeme za prikupljanje potrebnog broja potpisa bude 30 dana?”.
>>Referendum s novim pitanjem isti dan kada i referendum za EU
Prvotno pitanje o Zakonu o radu i produženoj primjeni pravnih pravila Vladi nije moguće postaviti kao referendumsko nakon odluke Ustavnog suda jer bi je to dezavuiralo u europskome pravnom postupku. Ma što mislili o odluci Ustavnog suda, sindikati je moraju poštovati.
– Postigli smo dogovor o najvažnijem pitanju, da se omogući realizacija referenduma za sve građane i buduće generacije. Nije demokracija ako jednom u četiri godine biramo face koje se pokažu da nisu ono što smo mislili. I između četiri godine građani trebaju biti subjekt političkog života. Nema onog tko neće reći: “Kapa dolje, ljudi!”.
Kad budemo imali u rukama instrument referenduma, neće nam MMF i Svjetska banka moći diktirati ekonomsku i socijalnu politiku – ocijenio je Vilim Ribić sindikalni uspjeh.
Ozren Matijašević nazvao ga je spektakularnim jer su sindikati, kaže, napravili ono što u Hrvatskoj nije uspjelo brojnim udrugama civilnog društva.
– Demantirali smo time sve koji govore da smo išli samo u zaštitu javnog sektora, jer izbacivanjem pravilnika o radu i općim kolektivnim ugovorom i privatni će sektor dobiti zaštitu. Bili smo pitbul-terijeri dok nismo riješili problem kvalitetno, a bit ćemo i dok se ne riješe problemi u gospodarstvu – najavljuje Matijašević.
Ja jako volim cuckiće, pa i pit bulliće, samo mi se gade jer im je jezik furt među preponama,pa se ližu i oblizuju i nekaj cuclaju.