Bivši američki senator demokrata i jedna od redovitih osoba u stranačkim izborima za predsjedničkog kandidata posljednjih godina, John Edwards, optužen je u Sjevernoj Karolini za primanje tajnih donacija. AP javlja da ga optužnica tereti za šest točaka, od kojih se četiri odnose na nezakonito primanje 925.000 dolara tijekom kampanje za predsjedničkog kandidata iz 2008.
Tužiteljstvo tvrdi da je novac potrošio na prikrivanje svoje veze s ljubavnicom s kojom ima dijete, odnosno njihovo držanje u tajnosti i što dalje od kampanje, a sve kako bi očuvao imidž čovjeka posvećenog isključivo obitelji. Ostale dvije točke su davanje lažnog iskaza i udruživanje zbog počinjenja kriminalnog djela. Ako bi ga se proglasilo krivim, navodi AP, prijetilo bi mu do pet godina zatvora, barem minimalnu kaznu zatvora nikako ne bi mogao izbjeći, ali i novčana kazna od 250.000 dolara po svakoj točki optužnice.
U Senatu SAD-a Edwards je bio od 1999. do 2005. Za predsjedničkog kandidata demokrata prvi se put kandidirao 2004., ali je bio drugi s debelim zaostatkom iza Johna Kerryja. Kerry ga je potom prihvatio kao kandidata za potpredsjednika u svojoj predsjedničkoj kampanji, ali je poražen od Georga W. Busha.
Edwards je 2008. još jednom istaknuo svoju kandidaturu za predsjedničkog kandidata, ali je osvojio zanemariv broj glasova te je bio tek treći.
Ovom optužnicom njegova je politička karijera zapečaćena. Ostat će upamćen kao snažan zagovaratelj borbe protiv siromaštva u SAD-u (tvrdio je da siromašnih ima milijun više od službenih statistika), zalagao se za podizanje minimalne plaće te za snažnije sindikate. Zalagao se također i za što pristupačnije i jeftinije studiranje.
2008. postao je prvi političar u SAD-u koji je u nominaciji za Bijelu kuću istaknuo klimatsku agendu i smanjenje emisije stakleničkih plinova za 80% do 2050. Edwards je 2002. glasao za rat u Iraku, ali je 2005. javno priznao da je pogriješio te se zbog toga i ispričao.
Smatrao je i da porezno opterećenje za zdravstveno osiguranje mora biti u većoj mjeri na teret onih koji više zarađuju kao i to da svaki građanin mora imati osnovno zdravstveno osiguranje. Snažno se protivio načinu na koji je Bushova administracija primjenjivala PATRIOT Act, iako je također bio jedan od onih koji je glasao za taj zakon.
O istospolnim se brakovima nije izjašnjavao, ali je zastupao stav da o tome mora odlučiti svaka savezna država ponaosob. Legalizaciji marihuane se pak protivio, ali ne i u slučajevima u kojima postoji medicinska opravdanost upotrebe. Smatrao je također da odluku o pobačaju treba prepustiti svakoj pojedinoj ženi.
ha,ha...izbrisao mi 2 linka o prevarantu Obmani ....i to tako da se ne vidi da je brisano