Dok Gvatemala tuguje za 35 djevojčica tinejdžerske dobi koje su poginule u požaru u dječjem domu, istražitelji polako sklapaju priču o tome što se zaista dogodilo i kako je došlo do tragedije. Iako glavni državni odvjetnik nije službeno potvrdio rezultate istrage, u javnost je izašla priča da je više desetaka djevojčica te noći pobjeglo iz doma u znak prosvjeda protiv seksualnog zlostavljanja kojem su bile izložene, zbog izrazito loših životnih uvjeta u domu te hrane koja je bila potpuno nejestiva.
Neki bivši zaposlenici doma kazali su da je njihovo nezadovoljstvo već dulje vrijeme tempirana bomba koja je jednom morala eksplodirati. Dodaju kako pobuna koja je prethodila tragediji za njih nije ništa neočekivano.
Intervenirali prekasno
No vrlo brzo nakon bijega policija ih je uspjela pronaći i vratiti natrag. Osoblje doma je najmanje 52 djevojčice naguralo u malu spavaonicu i zaključalo ih kako više ne bi mogle pobjeći. Na nesreću, u spavaonici je izbio požar, a djevojčice nisu mogle izaći van zato što im nitko nije otključao vrata. Njih 35 smrtno je stradalo, a 23 se nalaze u bolnicama s opeklinama drugog i trećeg stupnja. Na cijelom slučaju radi čak 16 istražitelja koji su izravno odgovorni glavnom državnom tužitelju. Iako nitko još sa sigurnošću ne zna kako je izbio požar, policija je priopćila kako su djevojčice vjerojatno u znak prosvjeda zapalile madrac. Djevojčice koje nisu bile zaključane uspjele su pobjeći iz doma, no u potpunom kaosu koji je tada vladao, nitko na njih nije obraćao pažnju pa je određeni broj štićenica pobjegao i policija im trenutačno ne može ući u trag.
Nakon tragedije na vidjelo su počele izlaziti nepravilnosti u poslovanju doma u kojem borave djevojčice bez roditelja, one koje su odvojene od obitelji jer su trpjele teško fizičko zlostavljanje, ali i djevojčice s fizičkim ili mentalnim hendikepima. Istražitelji su otkrili da dio odgovornosti za sve što se dogodilo snose policajci i vatrogasci koji su na mjesto nesreće došli tek nakon 40 minuta. U posljednja dva dana oni se međusobno okrivljuju za kašnjenje. Dom u kojem se tragedija dogodila već dugo je problematičan, a prije tri i pol godine tužiteljstvo je preporučilo da ga treba zatvoriti. U trenutku kada je izbio požar, u domu je bilo 750 djece iako je on predviđen za njih maksimalno četiri stotine. Uz to, od 64 nadzorne kamere, ispravne su bile samo tri. Iako je dom trebao biti utočišta samo za napuštenu ili zlostavljanu djecu, u njega su bili smješteni i osuđeni maloljetni delinkventi. Iako su oni trebali biti odvojeni od onih koji nisu imali problema sa zakonom, uprava doma na to nije obraćala pažnju.
Bande harače po domu
Gvatemalske vlasti nedavno su naredile da se delinkventi razdvoje od ostalih štićenika, ali na to nitko nije obratio pažnju. Zbog svega toga nakon požara smijenjen je ravnatelj doma.
Nakon požara ispred doma se neprekidno okuplja rodbina i roditelji djece koja su smještena u taj dom. Jedna žena, čiji je 12-godišnji autistični sin u dom smješten zbog teške ovisnosti o drogama, kaže da je on prošlog tjedna bio silovan, a jedna druga majka koja je svoga sina u dom dovela kako bi se naučio disciplini, kaže kako se on žali da članovi lokalnih bandi hodaju po domu i stavljaju tetovaže svojih bandi na djecu. One trenutačno ne znaju jesu li im djeca dobro, niti im itko želi dati bilo kakvu informaciju.
Ombudsman za zaštitu ljudskih prava u Gvatemali kaže da je to zemlja u kojoj je jako teško odrastati i biti dijete. Siromaštvo je golemo, a djeca su gladna i potpuno nezaštićena od uličnih bandi koji ih neprestano vrebaju.
>>Ovo su najemotivnije zemlje svijeta! Iračani su najtužniji i najljući ljudi na svijetu
MS13 nisu delikventi nego mašine za ubijanje bez duše