Na nedavnom putovanju u Strasbourg, mađarski premijer Viktor Orbán obećao je popiti nekoliko boca šampanjca ako njegov prijatelj, Donald Trump, pobijedi na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama. Danas. Orbán, konzervativni populist, već dulje vrijeme tvrdi da će on i sve veći broj njegovih saveznika u Europi na kraju biti na pobjedničkoj strani povijesti. Njihove politike, koje su usmjerene protiv imigracije, Ukrajine i liberalnih vrijednosti, naglašavaju značaj tradicionalnih kršćanskih obiteljskih vrijednosti. Trumpova pobjeda, sada, daje snažan poticaj zemljama koje se protive glavnim smjerovima politike Europske unije i koje nastoje ponovno preuzeti suverene ovlasti od Bruxellesa. Možda je najvažniji aspekt toga što će ove zemlje sada imati dodatnu političku podršku u nastojanjima da blokiraju politike Bruxellesa, uključujući sankcije protiv Rusije i zelene ekološke reforme, piše Politico.
S obzirom na slabost francuske vlade, koja se suočava s velikim proračunskim deficitom, kao i na raspad vladajuće koalicije u Njemačkoj, tradicionalni "motor" Europske unije nalazi se u stagnaciji, stvarajući tako sve više prostora za Orbánove konzervativne saveznike u Srednjoj Europi i Italiji da postave politički ton u EU-u. "Očito je da je sada pravi trenutak za Meloni i Orbána. Mi, Francuzi, nemamo nikakvu kontrolu nad velikim međunarodnim pitanjima," izjavio je visoki saveznik francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Osim Orbána, i talijanska premijerka Giorgia Meloni i austrijski kancelar Karl Nehammer ideološki su bliski Trumpu – iako Meloni nije sklona Orbánovom pro-ruskom stavu. Tu je i Geert Wilders, nizozemski populistički političar poznatog po anti-islam, anti-imigrantskim stavovima, dok je slovački premijer Robert Fico, koji dijeli Orbánov pro-ruski stav, u sporu s Bruxellesom zbog pitanja vladavine prava. Ovaj politički "krug" saveznika mogao bi se sljedeće godine proširiti, s obzirom na očekivani povratak Andreja Babiša na političku scenu u Češkoj.
Za Andreu Di Giuseppea, člana talijanskog parlamenta iz stranke Melonijeve "Braće Italije", Trumpova pobjeda predstavlja osobno jačanje pozicije Meloni u Europi, jer "ona danas ima ključnu ulogu, budući da je jedina konzervativka među osnivačima EU-a i velikim europskim gospodarstvima, čiji pristup je izuzetno sličan Trumpovu". Di Giuseppe smatra da Trumpova pobjeda označava "novi politički pristup SAD-a i njegovih europskih saveznika", što bi moglo oblikovati novu dinamiku u političkom okruženju.
Za Orbána, Trumpova pobjeda predstavlja i priliku da redefinira "Zapad" – od koalicije predvođene SAD-om koja se temelji na liberalnim vrijednostima prema labavijoj organizaciji u kojoj će konzervativne vrijednosti biti u prvom planu. Prema Nicolaiu von Ondarzi, voditelju istraživanja na Stiftung Wissenschaft und Politik, Trumpova pobjeda "naglašava Orbánovu narativu o obnovi drugačijeg Zapada, gdje Trump postaje vođa, a Zapad ga slijedi". Orbán, koji je nedavno intenzivirao veze s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, također se zalaže za novu europsku strategiju prema Ukrajini. Europski lideri suočit će se s izazovom kako će nastaviti financijsku i vojnu potporu Ukrajini ako Trump odluči obustaviti američku pomoć.
>>> FOTO Pobjednički zagrljaji i delirij s jedne strane, a s druge potpuna tuga: Pogledajte kako se slavilo i tugovalo u SAD-u
Znači, "...snažan poticaj zemljama koje se protive glavnim smjerovima politike Europske unije i koje nastoje ponovno preuzeti suverene ovlasti od Bruxellesa"...Sram bilo države koje nastoje ponovno preuzeti svoje suverene ovlasti? Dakle, priznaju da EU institucije oduzimaju nacionalne suverenitete, i sad je problem ako ih države žala vratiti, a Orban i Meloni su konzervativni populisti u tom slučaju? Najbolje da se nijedna država ne bori za sebe, nego se samo na..gu..zi i kaže Uršuli "uzmi me".