Tvrtka bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera Alia savjetovanje u 2011. godini ostvarila je gubitak od 1,15 milijuna kuna, dok je njegova druga tvrtka Perbujac prošlu godinu završila s dobiti u iznosu od 7875 kuna.
Bez poslovnih prihoda
Alia savjetovanje i Perbujac pod blokadom su od kraja 2010. godine kao i sva Sanaderova imovina zbog brojnih istraga i sudskih postupaka koji se protiv njega vode pa tvrtke uopće lani nisu imale poslovnih prihoda nego samo financijske.
Alia savjetovanje tako je u 2011. godini imalo samo 1016 kuna financijskih prihoda, kaže se u financijskom izvještaju te tvrtke koji je nedavno dostavljen Fini, a imalo je ukupno 1,156.929 kuna rashoda. Od toga 643 tisuće kuna odnose se na poslovne rashode, a ostatak na financijske.
Kako se navodi u izvještaju, poslovni rashodi u 2011. odnose se na materijalne troškove, troškove osoblja, amortizacije i ostalih troškova, dok se financijski rashodi u iznosu od 513 tisuća kuna odnose na kamate za dugoročni kredit.
A Sanader je taj kredit od 5,89 milijuna kuna podigao 2009. godine kod Zagrebačke banke kako bi kupio luksuzni poslovni prostor u zagrebačkoj Šarengradskoj ulici gdje je i sjedište Alia savjetovanja i Perbujca, a te je tvrtke i osnovao iste godine.
U financijskom izvještaju za 2011. godinu Alia savjetovanja navodi se i da tvrtka ima 1,59 milijuna kuna potraživanja, i to od kupaca i države. Dugoročne obveze za kredit iznose 5,1 milijun kuna, dok su kratkoročne obveze 2,48 milijuna kuna i najvećim se dijelom odnose na poreze i doprinose 1,6 milijuna kuna, a ostatak su obveze prema dobavljačima i za zajmove.
U 2010. godini Alia savjetovanje, kad nije bilo u blokadi, imalo je ukupno 3,9 milijuna kuna prihoda i ostvarilo je dobit od 1,2 milijuna kuna. Te godine Sanaderovi su klijenti bili, primjerice, talijanska bankarska grupacija Unicredit te hrvatske tvrtke M-San i Geofoto.
Tvtka Perbujac, koju je Sanader osnovao kao i Alia savjetovanje sa svojom suprugom Mirjanom Sanader, a koja se bavi istom djelatnošću kao i Alia, lani je imala 10.486 kuna financijskih, a time i ukupnih prihoda jer drugih nije imala i samo 1551 kunu ukupnih rashoda pa je lanjsku godinu završila u plusu, za razliku od 2010. godine kad je ostvaren gubitak od 3636 kuna.
Perbujac ima samo 4211 kuna kratkoročnih obveza, i to prema dobavljačima i za poreze i doprinose.
Pranje novca
Direktor Alia savjetovanja i Perbujca je Steven Vatroslav Brkich, koji je i potpisao financijske izvještaje. On je bivši Sanaderov savjetnik u Vladi, a on se uz Mirjanu i Ivu Sanadera navodi i kao osnivač tih tvrtki.
Sanaderovi su na Brkicha, nedugo nakon što su osnovali tvrtku, prenijeli svoje vlasničke udjele. Alia savjetovanje i Perbujac osnovani su dva mjeseca nakon Sanaderove ostavke na mjesto premijera s ulagačkim kapitalom od po 300.000 kuna. USKOK-u je sumnjivo podrijetlo tog novca kojim su tvrtke osnovane, kao i podrijetlo novca kojim je kupljen poslovni prostor u Šarengradskoj ulici jer se ne poklapaju datumi kupnje tog prostora i dobivanja kredita. Stoga je i ta Sanaderova imovina pod blokadom jer istražitelji smatraju da se preko Alia savjetovanja i Perbujca prao novac izvučen iz državnih tvrtki preko Fimi medije.
a dokle je došla istraga o mesićevim prijateljima koji su mu posudili novac za dva stana?!