Ured za sprječavanje pranja novca bankama je od 2015. do 2021. izdao 389 naloga za blokadu sumnjivih transakcija u iznosu od 327,4 milijuna kuna, rekao je u ponedjeljak u Hrvatskom saboru državni tajnik u Ministarstvu financija Zdravko Zrinušić. U raspravi o izmjenama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma Zrinušić je izvijestio da je Ured otvorio 3271 predmet, od čega je 1897 proslijedio nadležnim tijelima.
Govoreći o zakonu, rekao je da se smanjuje prag obavještavanja Ureda za sprječavanje pranja novca o gotovinskim transakcijama s 200.000 kuna na 10.000 eura. Taj prag izjednačen je s Francuskom, Italijom i Rumunjskom pa se očekuje da će broj prijava porasti pet do šest puta. Unatoč većem broju obrada transakcija, dodao je, ne očekuju se problemi u Uredu jer se podaci obrađuju automatski informatičkim alatima.
Na upit Željka Sačića (Suverenisti) o novcu koji građani drže u čarapama, Zrinušić je rekao da je prelazak na euro povijesna prilika da ga se stavi u financijske tijekove. Dalija Orešković (Centar) upozorila je kako nitko nikada ne provjerava pranje novca putem trgovačkih društava koja su osnovana s minimalnim temeljnim kapitalom, a otkupljuju potraživanja, preprodaju ih i tako građane pretvaraju u dužničko roblje. Uz to, upozorila je na pranje novca putem kupnje nekretnina gotovim novcem koji država nema na svojim "radarima".
Je, samo stavite kune na racune, drzava ce vec naci nacina kako da vam natovari ispitivanje porijekla tog novca i oporezivanje ili cak i njegovo oduzimanje.