Bivši predsjednik te-kvon-do kluba Lekenik Mladen Šipušić (51), koji je pravomoćno uvjetno osuđen zbog bludničenja nad djevojčicom (14), članicom kluba, još je sudac porotnik u vijeću za mladež sisačkoga Županijskog suda! Čovjek koji je proglašen krivim da je cijelu noć u studenom 2010. zaključao djevojčicu u hotelsku sobu te ju dirao i ljubio po tijelu pričajući joj o doživljajima iz rata odlučivao je kao sudac porotnik u vijeću za mladež, koje sudi maloljetnicima, ali i optuženima za teška kaznena djela na štetu djece. Zapravo, Šipušić je, radeći kao sudac porotnik, bio u prilici da odlučuje o sudbini optuženih, među ostalim i za seksualno zlostavljanje djece.
Rupa u zakonu
Takav propust mogao se dogoditi zbog rupe u zakonu, prema kojem se suci porotnici biraju bez ikakve provjere suda.
Bira ih skupština općine i njihova se imena dostavljaju sudu. Šipušić, koji je zbog bludničenja nad djevojčicom nedavno pravomoćno osuđen na deset mjeseci zatvora uz rok kušnje od tri godine, bit će sada razriješen dužnosti porotnika.
Presuda, na koju se tužiteljstvo nije žalilo, kako smo pisali, postala je pravomoćna lani 14 prosinca. Djevojčica zbog duboke traume koju je doživjela još ne polazi redovitu nastavu. Pruža joj se psihološka pomoć u Poliklinici za zaštitu djece u Zagrebu.
– Poslije podizanja optužnice, gospodina Šipušića nismo uključivali u sastav i rad sudskih vijeća. Za njegovo razrješenje mjerodavna je lokalna i regionalna samouprava, koja ga je i izabrala za porotnika – kaže predsjednik Županijskog suda u Sisku Ivan Veršić.
Mladena Šipušića, koji je kao sportski radnik godinama radio s mladima, za suca porotnika za maloljetnike izabralo je Općinsko vijeće Lekenika, a potvrdila Županijska skupština. Poslije obavijesti Općinskog suda o presudi, Županijska će ga skupština na prvoj idućoj sjednici i razriješiti, a Općinsko vijeće Lekenika predložit će novog suca porotnika.
Ugledna sutkinja za mladež zagrebačkoga Županijskog suda Lana Petö Kujundžić kaže da je problem u tome što izabrani porotnici ne prolaze provjeru na sudu.
– Zakonom o sudovima za mladež propisuje se da se za suce porotnike imenuju osobe koje imaju nagnuće za rad s djecom, profesori, učitelji, odgojitelji i druge osobe koje imaju iskustva u radu s mladima, ali taj zakon na kaže kako će se oni birati. Bira ih skupština općine i njihova imena šalju se u ured predsjednika suda. Problem je što suci porotnici ne prolaze edukaciju ni provjeru na sudu. Zakonom bi trebalo odrediti da svaki porotnik mora proći internu provjeru na sudu, psihološko testiranje da se vidi je li stabilna osoba i licenca bi im se trebala obnavljati svakih godinu dana.
Nužan psihotest
Trebala bi postojati i baza podataka da se ne dogodi da je porotnik čovjek osuđen za djelo na štetu djece, kaže sutkinja Kujundžić. Na zagrebačkom Županijskom sudu u dugogodišnjoj praksi ima dobra iskustva s porotnicima, koji su izabrani iz redova socijalnih radnika, socijalnih pedagoga, liječnika pedijatara... Ne pamti neko loše iskustvo s porotnikom. Sudac porotnik nema samo formalnu ulogu u vijeću za mladež nego dvoje porotnika može i preglasati suca i promijeniti presudu, no rijetko se događa. Sutkinja Kujundžić kaže da joj se jednom dogodilo preglasavanje u slučaju jednog mladića kad se zauzimala za blažu kaznu, a dvoje porotnika za strožu. Presuđena je stroža kazna.
Rupa u zakonu Takav propust mogao se dogoditi zbog rupe u zakonu