Potražnja za stranim radnicima u Zadarskoj županiji raste iz godine u godinu, čemu svjedoče podaci PU zadarske prema kojim je u 2022. godini izdano 7.121 dozvola za boravak i rad, dok je u 2023. godini izdano 10.037 dozvola. Zahtjeva je bilo i više. U prva tri mjeseca 2024. godine izdano je 3050 dozvola što je povećanje od 78 posto u odnosu na isto razdoblje 2023.
Strani radnici u gospodarstvu Zadarske županije, dakle bez javnog sektora, trenutno čine preko 25% zaposlenih. Podaci su ovo iz zadarske županijske gospodarske komore na temu strane radne snage na zadarskom području napose u turizma. Iz
HGK- Županijske komore Zadar ističu kako je zahtjeva iz svih sektora gospodarstva, ne samo iz ugostiteljstva.
- Kao glavni problemi ističu se dugotrajne procedure dobivanja radnih dozvola za strane radnike i njihov smještaj, a poglavito u sezoni s obzirom na turistički aspekt Zadarske županije, nedostatak kvalitetnih smještajnih kapaciteta i posljedično visoke cijene smještaja za strane radnike. Stoga neki poslodavci pribjegavaju izgradnji posebnih smještajnih objekata kako bi riješili ovaj gorući problem.
Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Zadar svoje aktivnosti je usmjerila upravo na rješavanja problema radne snage svojih članica te je suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i Ministarstvom unutarnjih poslova HGK- Županijska komora Zadar organizirala radionice na temu procedura zapošljavanja stranih radnika, ali i događaje koje imaju za cilj olakšati put tvrtkama ka željenim zaposlenicima - ističu za Večernji list iz HGK Zadar.
POVEZANI ČLANCI:
Najviše stranih radnika u Zadarskoj županiji zapošljava se, kako nam je istaknuto, u turističkim djelatnostima, pretežito ugostiteljstvu i hotelijerstvu, potom građevinarstvu, prerađivačkoj industriji.
- Što se hotelijerstva tiče treba napomenuti da određene hotelske kuće u našoj županiji se odlučuju na zapošljavanje isključivo domicilnog stanovništva, a radi se pretežito o objektima koji posluju cijele godine.
Vezano za zemlje iz kojih strani radnici dolaze u Zadarsku županiju prednjače radnici iz zemalja u okruženju (BiH, Srbija, Crna gora, Kosovo, Makedonija, Albanija) ali i iz cijelog svijeta, ponajviše iz Nepala, Filipina, Indije, Bangladeša, Egipta i Gruzije - ističu iz HGK te dodaju da kako bi se strani radnici što brže i kvalitetnije prilagodili na rad i život u Hrvatskoj, da je HGK je pokrenula prvi integracijski program za strane radnike u Hrvatskoj „Welcome to Croatia“ koji potiče bržu integraciju stranih radnika u društvene procese, olakšava percepciju Hrvatske kao zemlje domaćina, ali i usmjerava korisnike programa prema opće prihvaćenim poslovnim normama i standardima te olakšava integraciju u procese rada domaćeg poslodavca.
- Program „Welcome to Croatia“ će se provoditi u šest gradova u Hrvatskoj, a Županijska komora Zadar održat će ga od 22. do 26. travnja 2024. godine - zaključuju iz HGK.
>> FOTO Velika izložba zmija i papiga u Zagrebu: Upoznajte najotrovniju zmiju na svijetu
Radne dozvole za strane su zlo. Zašto se ne radi na tome da se ostvare uvjeti da se vrate ljudi koji su otišli raditi u inozemstvo? Ako se naši poslodavci u turizmu busaju u prsa da imamo elitni turizam po elitnim cijenama, nije li onda pravedno da su i plaće zaposlenika elitne ?