Južnoamerička država prolazi svoje najkrvavije doba

Borba protiv bandi u Ekvadoru bitna i za Europu

22.08.2023.
u 07:06

Unutar jednog tjedna u Ekvadoru su ubijeni predsjednički kandidat Fernando Villavicencio i političar Pedro Briones

Unutar jednog tjedna u Ekvadoru je ubijen predsjednički kandidat Fernando Villavicencio, a
onda i političar Pedro Briones, lider stranke Revolucion Ciudadana, stranke bivšeg predsjednika Rafaela Corree iz koje je i favoritkina skorašnjih predsjedničkih izbora Luisa Gonzalez. U četiri tjedna to je zapravo već treće političko ubojstvo u toj latinoameričkoj zemlji.

Koridor za kokain
Briones je ubijen ispred svoje kuće u sjevernoj provinciji Esmeraldas, no to je jučer bila i jedina konkretna informacija u još jednom u nizu ubojstava utjecajnih ekvadorskih političara. “Ekvador prolazi svoje najkrvavije doba. Najtoplije zagrljaje šaljem obitelji kolege Pedra Brionesa, palog od nasilničke ruke”, napisala je Gonzalez. Prošlog je tjedna ubijen Fernando Villavicencio, predsjednički kandidat iz stranke Movimiento Construye istaknut po vrlo čvrstom stajalištu protiv organiziranog kriminala. On je smaknut pri kraju svojeg mitinga u glavnom gradu Quitu iako je imao jako osiguranje u koje je bila uključena i policija. Prije njega, krajem srpnja, ubijen je i Agustin Intriago, nedavno ponovno izabrani gradonačelnik Mante, trećeg ekvadorskog grada po veličini. No to su samo političari, u protekle tri godine u Ekvadoru je ubijeno više tisuća ljudi. Razlog je očit, od miroljubive zemlje Ekvador je postao glavnim kanalom za krijumčarenje droge po svijetu za kolumbijske i meksičke kartele među njima je i zloglasni kartel iz Sinaloe. Kroz tu zemlju idu narkotici, kokain ponajviše, iz Kolumbije, ali i iz Perua.

Kako pišu globalni mediji, ta je inače miroljubiva zemlja pretvorena u nesigurno mjesto gdje se za prevlast na ulicama bore lokalne bande, isto je i u zatvorima, a najgore je u bitkama za prevlast nad glavnim pravcima za dostavljanje droge koja onda ponajviše iz luke Guayaquil putuje prema svijetu, pa i prema Europi. Zato se povodom tih događaja u podugačkom tekstu obratio i Josep Borell, visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku te potpredsjednik Europske komisije. “Ekvador se može činiti vrlo daleko od Europe, ali dio naše budućnosti ovisi o borbi koja se vodi u ovoj zemlji za obranu demokracije protiv organiziranog kriminala”, napisao je Borell i dodao: “Veliki karteli iz Meksika i drugih njima udaljenih mjesta poput Albanije izgradili su saveze s lokalnim bandama, što je dovelo do neviđenog vala nasilja”, piše visoki povjerenik EU.

Dakle, iako je Ekvador daleko od jadranske obale, događaji u toj zemlji imaju itekako utjecaja i na naše nešto dalje susjedstvo, time i na nas same. Christian Zurita, koji se natječe umjesto Villavicencia, te suparnik u utrci, Daniel Noboa, na televiziji su se na izbornoj debati pojavili u pancirnim košuljama. Takva je sada sigurnosna situacija u Ekvadoru. Kada se pogleda provincija Esmeraldas gdje je ubijen Briones, osim što je riječ o regiji poznatoj po tome što je dala najviše ekvadorskih nogometnih reprezentativaca, također graniči i s Kolumbijom, a ta je granica vrlo porozna. Očito kartelima nije bilo prihvatljivo u takvoj regiji na vlasti imati nekoga tko otvoreno najavljuje da će problem krijumčarenja droge riješiti. Isto je i s Villacicencijom koji je bio utjecajni novinar koji je obećavao isto postane li predsjednikom. Zanimljivo je da je zbog njegova ubojstva privedeno šest osumnjičenih, redom kolumbijski građani. Veći su problem od Esmeraldasa ekvadorske luke koje su postale glavna transportna čvorišta za odvoz droge u druge zemlje i na druge kontinente. Grad Manta čiji je gradonačelnik ubijen također je lučki grad kao i Guayaquil gdje je i veliki zatvorski kompleks. A ondje je zatvoren Adolfo Macias zvan Fito koji je na čelu jedne od najzloglasnijih kriminalnih skupina u zemlji, Los Chonerosa, koji su navodno blisko povezani s meksičkim kartelom Sinaloa, vjerojatno najzloglasnijim u svijetu. Villavicencio je nekoliko dana prije svojeg ubojstva tvrdio da Macias prijeti njemu i njegovu izbornom stožeru. Nakon Vilavicencijeva ubojstva Macias je premješten iz zatvora niže razine sigurnosti u strogi zatvor unutar istog kompleksa u Guayaquilu. I to nakon racije u kojoj je sudjelovalo 4000 policajaca i vojnika, a pri čemu je nađena ozbiljna količina oružja, streljiva i eksploziva.

Dnevno 20 ubojstava
Jedna od tema predsjedničke kampanje u Ekvadoru i jest sigurnost zatvorskih kapaciteta koja je u ovom trenutku očito jako niska. Izazvalo je Maciasovo premještanje i prosvjede u zatvoru pred koji je stigao i ozbiljan broj njegovih pristaša tražeći da ga se vrati u raniji smještaj. I taj “smještaj” više je bio kao hotel, što je proteklih godina postao problem za vlasti jer su kriminalci povezani s narkokartelima kaznionice pretvorili u odmarališta novcem kojim raspolažu. A to nije nimalo doprinijelo sigurnosti jer je od 2021. godine u njima poginulo oko 400 zatvorenika u različitim neredima i pobunama. No na ekvadorskim ulicama ubijeno je 3568 osoba samo u prvih šest mjeseci ove godine (20 dnevno) što je daleko više od 2042 koliko je poginulo u istom vremenskom razdoblju lani. Mogla bi 2023. biti i rekordnom i oboriti lanjsku brojku od 4600 nasilnih smrti što je najviše u povijesti, duplo više nego 2021. godine. Do ovih događaja Ekvador je bio prosperitetna zemlja u kojoj je siromaštvo između 2006. i 2016. godine smanjeno s 36,7 na 22,5 posto sa znatnim rastom BDP-a. Pandemija nije nimalo pomogla sadašnjoj situaciji, zastoj u ekonomiji koji je pogodio i tu zemlju povećao je broj siromašnih koji su postali veliki bazen za regrutaciju budućih kriminalaca svake vrste od kojih više u Ekvadoru nisu zaštićena ni bogatija susjedstva tamošnjih gradova. Učestale su pljačke, otmice i različita druga razbojstva zbog čega je preporučen izniman oprez ako se i odlučite putovati u tu zemlju.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije