Angolske vlasti uhitile su dvojicu napadača koji su prije nekoliko dana pucali na nogometnu reprezentaciju Toga. Pobunjenici su napali autobus u kojem je reprezentacija putovala na afričko nogometno prvenstvo. U napadu su ubijena dva dužnosnika nogometnog saveza Toga i vozač autobusa. Tamošnji mediji ističu da su dvojica uhićenih pripadnici pobunjeničke grupe Front for the Liberation of the Enclave of Cabinda (FLEC) koja se više od trideset godina bori za neovisnost pokrajine bogate naftom.
Dolazak Kineza
Napad je nogomet posve gurnuo u drugi plan, a svjetski se mediji pitaju zašto je izveden te što žele pobunjenici iz pokrajine Cabinda. Iako je sastavni dio Angole, pokrajina Cabinda nema kopneni kontakt s maticom zemljom. Između Cabinde i matice Angole ispriječila se Demokratska Republika Kongo, baš kao što je između Hrvatske i dubrovačkog područja Bosna i Hercegovina.
Pobunjenici su borbu za neovisnost Cabinde počeli još dok je pokrajina bila pod vlašću Portugala. No borba je nastavljena i pošto je Cabinda 1975. godine postala sastavni dio neovisne Angole. Iako ima etničkih i političkih razlika između Cabinde i Angole, promatrači smatraju da je glavni razlog borbe za neovisnost veliko naftno bogatstvo Cabinde. Ne zovu je bez razloga afrički Kuvajt. Cijela pokrajina velika je kao pola naše Dalmacije te ima samo 250.000 stanovnika, ali zato proizvodi čak 60 posto nafte Angole, koja je više od dvadeset puta veća od Hrvatske. Kad se tome doda podatak da Angola 90 posto prihoda ostvaruje od izvoza nafte, onda se ipak može sklopiti mozaik zašto je afrički Kuvajt u latentnoj pobuni.
U posljednje je vrijeme u Angoli snažno prisutna i Kina koja ne smo što kupuje naftu nego i ulaže mnogo novca u infrastrukturu. Kinezi su glavni financijeri stadiona izgrađenih za afričko prvenstvo. Pokret za neovisnost Cabinde stalno je aktivan, ali u posljednje vrijeme nije bilo ozbiljnijih napada. Uopće nije bilo vojnih akcija nekog šireg značenja. Znalo se dogoditi da pobunjenici izvrše neki napad i diverziju, ali nitko nije očekivao da će iskoristiti afričko nogometno prvenstvo kako bi skrenuli pozornost na svoje probleme.
Korupcija i siromaštvo
No sada se javljaju neki političari koji tvrde da se to moglo očekivati te da su pobunjenici čak najavljivali napad. Angolska vlada uključila je Cabindu u organizaciju prvenstva jer je željela pokazati svijetu da je pokrajina sigurna te da su, što je još važnije, pokrenuli investicije. Naime, iako ima veliko naftno bogatstvo, većina stanovnika Angole još živi ispod afričke granice siromaštva, što znači da imaju na raspolaganju manje od jednog dolara u danu. Prihode od nafte “pojede” korupcija.
ma sve je svima jasno, ista stvar se dešava svugdje gdje treba poklopiti naftu i druga bogastva, samo što se u islamskim zemljma usput jošdoda terorizam, jednim metkom dva zeca, poklopi se nafta, i pripremi pokolj muslimana za ostvarenje vjerskih židovsciljeva,