Premda je više puta iz Washingtona i Bruxellesa upozoren da promijeni svoju retoriku, premijer Republike Srpske Milorad Dodik ponovno je izjavio kako treba razgovarati o “mirnom razdruživanju”, jer se BiH, kako je istaknuo, pokazala neodrživom zemljom.
– Zašto je to nemoguća varijanta, zašto je moguća samo neka varijanta za koju neki stranci smatraju da je moguća? Poštujemo Daytonski sporazum, ali raspravljamo o svemu – kazao je Dodik.
U Sarajevu je ta izjava primljena kao nova provokacija, ali i potvrda ulaska u predizbornu kampanju koja u BiH uvijek obiluje zapaljivom nacionalističkom retorikom i podizanjem napetosti. Bošnjačke su stranke odgovorile Dodiku da je BiH, za razliku od entiteta, trajna kategorija. Najdalje je otišao ratni zapovjednik Armije BiH, a danas čelnik oporbenog BPS-a, Sefer Halilović, poručivši Dodiku da će “završiti kao Milošević” ako se upusti u razdruživanje.
Upozorenje OHR-a
Hrvatske su stranke reagirale pomirljivo. Kažu da su BiH potrebna rješenja za prevladavanje krize, a Dodikov najnoviji istup smatraju predizbornim pamfletom. Brže nego inače reagirali su i predstavnici međunarodne zajednice. Veleposlanstvo SAD-a podsjetilo je da Daytonski sporazum ne predviđa mogućnost odcjepljenja entiteta, a Ured visokog predstavnika (OHR) upozorio je Dodika da ponavljanim osporavanjem postojanja BiH šteti Republici Srpskoj jer time osporava i njezino postojanje.
Jeftini politički bodovi
Izjave premijera Dodika očigledan su pokušaj da se u predizbornom razdoblju postignu jeftini politički bodovi. Umjesto traženja rješenja za stvarne brige građana, svojim izjavama Dodik je ugrozio onaj isti mir i stabilnost koje tvrdi da želi održati, poručuje OHR. Na tom su tragu i reakcije oporbenih stranaka u Republici Srpskoj koje tvrde da je Dodikova priča o razdruživanju predizborni trik poput najava referenduma prije prošlih izbora.
24.03.2010. u 02:38h c@n@jisr@M je napisao/la: Hrvatski franjevacki samostani i zupe prije dolaska Turaka __________________________________ Hehe, huhu,hihi,haha Sad mi još samo ukaži na to po čemu su to hrvatski samostani. Gde piše da su to hrvatski samostani? To su katoličkiki samostani (nije sporno da je u Bosni, i pre dolaska Turaka, bilo manastira koji su bili ustrojeni po zapadnim hrišćanskim običajima, i pod jurisdikcijom Vatikana, ili kraće rečeno, da su bili rimokatolički. Ali po čemu su bili hrvatski? Ako misliš po principu da svi rimokatolici koji govore srpski, Hrvati jesu, onda te moram upozoriti da je to izum 19. veka a Turci su u Bosnu došli malo ranije, i da ne možemo nacionalnu pripadnost antidatirati.