Damir Čakanić:

'Više ne pomišljam na suicid, ali boli me nebriga za veterane'

čakanić
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
18.03.2015.
u 07:15

Osim suboraca koji su svaki dan sjedili uz njegov bolnički krevet, proteklih pet mjeseci nitko iz Ministarstva nije ni pitao za njega

Bio je konac listopada, a branitelji okupljeni na prosvjedu ispred resornog ministarstva još su tugovali za tragično preminulom Nevenkom Topalušić. Te prohladne jesenske večeri ispred improviziranog oltara u njezin spomen probio se muškarac, polio se benzinom i uzviknuo: “Dečki, ne odustajte! Sve za Hrvatsku!”, a zatim je uzeo goruće drvce s ognjišta i zapalio se. Nakon pet operacija i terapije tijekom koje je učio ponovno hodati, Damir Čakanić napustio je Traumatološku bolnicu kao invalid, no svoj život danas može zahvaliti samo pribranosti svojih suboraca.

Smanjili mu opskrbninu

Pretrpio je opekline trećeg stupnja koje su zahvatile 40 posto tijela: najviše su stradale ruke i noge, a kožu s lica liječnici su mu nadomještali s drugih dijelova tijela. Prvih dana u bolnici gotovo se i ne sjeća, prvih noći samo je buncao. Premda, nasreću, hoda, prsti su mu izgubili funkciju pa ga čeka dug oporavak.

Damir je jedan od tisuća branitelja bez ikakvih sredstava za život, koji su kao jedini izvor prihoda imali opskrbninu u iznosu od 1100 kuna sve dok im preko noći nije smanjena za tristotinjak kuna. I više od toga, zaboljelo ga je što je, skupa sa suborcima slabijeg imovinskog statusa, premješten pod ingerenciju Ministarstva socijalne politike: od hrvatskog branitelja, smatra, postao je tek socijalni slučaj.

– Te večeri čuo sam na televiziji kako ministar Matić govori da braniteljska prava nisu dirana i to je za mene bio okidač. Odlučio sam prekinuti svoju agoniju, financijsku i zdravstvenu, te pritom pomoći svojim suborcima kojima je, kao i meni, povrijeđeno ljudsko dostojanstvo – objašnjava Damir Čakanić, negdašnji pripadnik Tigrova, kasnije i 150. brigade. Na raspolaganje domovini javio se među prvima, prošao ratišta od Slunja, Jasenovca, Zadra i Čapljine, ali nije izdržao do kraja rata: napustio je Hrvatsku vojsku 1993. kada mu je dijagnosticiran PTSP. Otad se liječi, s više ili manje uspjeha.

– Svojim činom želio sam upozoriti na nepravdu prema hrvatskim braniteljima. Više ne razmišljam o samoubojstvu, ali boli me arogancija ministra koji je nezainteresiran za branitelje, boli me nebriga za veterane, nezamisliva u zapadnom svijetu – kaže 51-godišnji Zagrepčanin.

Premda je od izbjegnute tragedije prošlo gotovo pet mjeseci, nitko ga iz državnih institucija nije kontaktirao, ni iz resornog ministarstva ama baš nitko nije ga pitao za zdravlje.

– Nisam ni očekivao, to je ministarstvo samo sebi svrha. Posjetila me jedino socijalna radnica, što je zakonska obveza. Ali zato su uz mene suborci – kaže.

Otkako je napustio bolnicu, svoje vrijeme provodi s njima, u šatoru u Savskoj 66. Blizina mjesta gdje si je umalo oduzeo život nimalo ga ne plaši, štoviše, ovdje se osjeća sigurno, među svojima, pa je svakim danom psihički sve stabilniji. To je jedina svijetla točka u cijeloj priči, kaže Damirov prijatelj i ratni zapovjednik Damir Loborec, jedan od onih koji posljednjih mjeseci svoga nekadašnjeg vojnika ne ostavlja samog ni trenutka.

– Damir je svaki dan u šatoru, ponovno među svojim suborcima, gdje smo svi kao velika obitelj. To je tragedija naše populacije, ljudi su sami i ne vide izlaz i zato se moramo držati zajedno – kaže Loborec.

Tražit će invalidninu

Povratak u stvarnost ono je što ga plaši. Kod kuće ga čekaju neplaćeni računi: 2000 nepodmirenog duga za struju i režije, koji nema odakle platiti. I kći, 16-godišnja Ana, kojoj ne može pružiti normalan život. No, njegovi suborci opet će pomoći.

Uskoro će, otkriva Loborec, zatražiti ocjenu Damirove radne sposobnosti, kako bi za njega, danas posve nesposobnog za rad, zatražili invalidninu. Pritom imaju samo dobru volju da pomognu ali, na žalost, ne i sugovornike za dijalog.

>> Zapovjednik branitelja koji se zapalio: Pogodilo ga je što su mu smanjili opskrbninu

Komentara 41

BU
Bulaba
07:38 18.03.2015.

Smatram da je krajnje neprikladno na ovakav način uznemiravati ministra Matića s plaćicom od 30.000 kuna i doministra Glavaševića s plaćicom od 25.000 kuna, i naročito njihove foteljice za koje su se zalijepili.

AJ
ajmo
08:12 18.03.2015.

Svim Braniteljima :Ne dižite ruku na sebe ma koliko vam se ćinilo loše jer kad dođe trenutak ako dođe trebat če vas ovaj narod opet i onda trebamo biti svi zajedno . Uvjek ima vremena za fajt to je krajna mjera a do tad se suzdržavajte i ne radite gluposti pogotovo ne na sebe.

AN
antonelić
08:32 18.03.2015.

ovaj problem i slične probleme bi trebalo podići na višu razinu .... hrvatska je u europskoj uniji i siguran sam da postoje europski fondovi predviđeni i za veterane i bolesne veterane .... vlada i ministarstvo branitelja bi trebali potegnuti sredstva iz europskih fondova ... zar su njemački ili francuski veterani važniji od naših ??? .. kako sam i ja branitelj domovinskog rata možda bude štogod i za mene ... moja opskrbnina trenutno je 0 kuna (zadnjih 21 godinu) ali je poreznina dobra (otprilike 3 do 4 pune plaće i doprinose za lezikruhoviće na državnoj sisi) .... jedino što imam je mogućnost za rad u realnom sektoru oko 12 sati dnevno ... i to su mi pokušali lezikruhovići umanjiti , čak ukinuti , ali nisu uspjeli ... p.s. zoki , daj se probudi malo ili bar raširi okice i ušice !!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije