Braniteljska akcija, pokrenuta kao bunt branitelja zbog ugrožavanja njihovih i prava Tihomira Purde, prerasta u pokret.
Akcija više nije tek braniteljska, nije ni politička stranka, no već jasno artikulira svoje političke, ekonomske i socijalne stavove, koje nastavlja nadograđivati i nakon subotnjeg i nedjeljnog prosvjeda u Zagrebu i Splitu.
Nismo stranka
– Skupili smo glave zajedno prije dva tjedna, nas 24 iz cijele Hrvatske, od Vukovara do Dubrovnika i polako, jedan po jedan, izlazimo u javnost. Međusobno si vjerujemo jer se svi poznajemo iz teških vremena – kaže Mladen Leovac, jedan od organizatora Akcije. Tvrdi da nije riječ o političkoj organizaciji, svima je u istupima zabranjeno spominjati političke stranke, a Akcija predstavlja zanemareni, demoralizirani hrvatski narod, branitelje, seljake, ribare, tekstilce, škverane i sve druge koje "tlači bahata vlast. U Akciji kažu da se bore protiv autokracije i totalitarizma i upravljat će revoltom naroda. Jasno je da je njihova akcija usmjerena protiv aktualne vlasti i Vlade.
– Želimo da vladajući shvate da nisu bogodani, nek rade svoj posao ili nek se miču – kaže Leovac i dodaje kako je za hrvatski narod "od maćehe gora samo zla maćeha". Akcija se još razvija i organizatori u svoje društvo zovu pametne, moralne i savjesne da im se pridruže savjetima i znanjem.
– Za promjene ćemo se boriti svim dopuštenim demokratskim metodama, od prosvjeda, dizanja tužbi protiv vlastodržaca do zajedničke obrane radnica splitskog Uzora ili ZERP-a, npr., kaže Leovac i organizatori te poručuju:
– Ne treba se Vlada plašiti, nećemo zveckati oružjem niti nasilno rušiti vlast, to podmeće "zna se" tko. Vlast se ruši izborima, no svaka vlast koja ima morala, a dovela je narod na rub bijede, trebala bi biti svjesna da mora i sama otići. U subotu će se u Zagrebu okupiti 50.000 ljudi bez obzira na pokušaje destabilizacije Akcije, i vidjet će se koje su udruge braniteljske, a koje "podobne",
Pojava Akcije i najava prosvjeda pokazala je i koliko su branitelji razjedinjeni. Na jednu stranu naredali su se vođe udruga koje Vlada patronizira, čije članove poziva na sastanke, konferencije, s kojima se savjetuje.
Na drugoj branitelji marginalci koji, reći će u HDZ-u, stalno rade nekakve nerede, tzv. "galamdžije" koji, na žalost vladajućih, ne odustaju od borbe za svoja prava. Podjeli branitelja pridonijela je i sama premijerka Kosor. Svojom izjavom da im "nije bila maćeha kada im je osigurala mirovine" samo je podigla tenzije među braniteljima i raspravu o tome tko su mamini, a tko maćehini sinovi preselila i u Sabor.
Časno do mirovine
– Mislio sam da Sabor donosi zakone, a ne premijerka. Mislio sam da Hrvatska ima svoj mirovinski sustav, a ne da premijerka privatno dijeli mirovine – poručio je s Odbora za veterane Branko Borković. Da je svaki branitelj svoju mirovinu zaradio časno i pošteno, poručili su premijerki Kosor i predstavnici braniteljske akcije koja je organizirala i prosvjed u Grubišnom Polju na kojem se "zveckalo i oružjem".
– Braniteljska akcija nastala je kao revolt prema neaktivnosti udruga vezanih za očuvanje digniteta Domovinskog rata te političkih stranaka koje nisu stale u zaštitu branitelja i svakog građanina Hrvatske. Ako to premijerka smatra pozivom na rušenje vlasti oružanom pobunom, onda je u krivu – kaže Miro Moro iz Braniteljske akcije. Oglasio se i Marko Perković Thompson te na svojim službenim stranicama naglasio kako se on, kao i svi branitelji, borio za slobodnu, modernu i demokratsku državu, a ne da bi "zveckali oružjem". Iz tehničkih razloga, kaže, na prosvjedu neće pjevati, ali će pozdraviti skup.
– Nemamo se mi čega bojati. Ni jedan prosvjed nije prijetnja. On govori o nezadovoljstvu, ali potpora se ne artikulira zveckanjem oružja – poručuje im svima šef Hvidre i hadezeovac Josip Đakić.
Jaca i Joca leteći cirkus 2011.