Prije 26 godina, jedna generacija ljudi ovdje u Bučju preuzela je sudbinu Hrvatske u svoje ruke. Bez obzira na žrtvu, donijeli smo odluku da ćemo obraniti i osloboditi svoju domovinu i to smo i učinili – rekao je ministar branitelja Tomo Medved prilikom današnjeg obilježavanja 26. obljetnice oslobađanja zloglasnog neprijateljskog uporišta na Bučju.
Kod spomen obilježja poginulim braniteljima u ovom mjestu između Požege i Pakraca brojna izaslanstva položila su vijence i zapalila svijeće u znak sjećanja na sve žrtve Domovinskog rata. Bučje i okolna sela oslobođeni su 26. prosinca 1991. godine u akciji "Velebit", kojom se 123. požeška brigada spojila sa 127. virovitičkom i 136. slatinskom brigadom Hrvatske vojske. Ovom akcijom deblokirana je prometnica Požega-Pakrac te su stvorene pretpostavke za oslobađanje cijele zapadne Slavonije.
- Svim poginulim i nestalim braniteljima, članovima njihovih obitelji te vama koji ste bili zatočenici iskazujem poštovanje na žrtvi koju ste podnijeli. Hvala vam što ni nakon toliko godina ne zaboravljate žrtvu, ponos i entuzijazam koji smo tada imali. Današnje vrijeme pred nas stavlja nove izazove, ali entuzijazam, zajedništvo i domoljublje koje smo tada imali i danas su prisutni. Budemo li imali povjerenja jedni u druge i ako se budemo uvažavali i poštovali, riješit ćemo sve poteškoće – poručio je ministar Medved.
Pobunjeni su Srbi u kolovozu 1991. u Bučju osnovali logor kroz koji je u svega nekoliko mjeseci prošlo gotovo 300 hrvatskih branitelja i civila. Sudbina 22 osobe, među kojima je i predsjednik pakračkog HDZ-a, dr. Ivan Šreter, do danas je ostala nepoznata. Obilježavanju obljetnice nazočio je i kraći govor održao i požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, kojeg je njegova supruga optužila za obiteljsko nasilje.
Lako je stalno hoditi po Hrvatskoji o tudjem trosku, voditi nezaboravne bitke i stezati omcu oko vrata poreznih obveznika!