Prvi put od 17. stoljeća Velika Britanija mogla bi uvesti zakon koji regulira medije i propisuje što im je dopušteno, a što nije. To je postalo izgledno u četvrtak nakon što su objavljeni rezultati opsežne javne istrage pokrenute nakon skandala s prisluškivanjem u režiji ugaslog tabloida News of the World.
Istraga koju je vodio ugledni sudac Lord Leveson zaključila je da dosadašnji sustav, u kojem je medijska industrija regulirala i nadzirala samu sebe kroz Povjerenstvo za pritužbe na medije, jednostavno više ne funkcionira. Predložio je stoga upletanje države kroz novo regulatorno tijelo koje bi nadziralo rad spomenutog povjerenstva i bilo “regulator koji stoji na posljednjoj liniji obrane”. Političari tek trebaju odlučiti što će učiniti nakon Levesonovih zaključaka, ali moguće je i da se država izravno uplete stvaranjem regulatornog tijela, a moguće je i da pritisak vlade i parlamenta natjera medijsku industriju da sama stvori novi sustav nadzora koji bi zaista bio nezavisan.
– Lord Leveson želi da stvorimo snažnu i nezavisnu regulaciju medija. To i ja želim – rekao je premijer Cameron kad je u četvrtak kasno poslijepodne otvorio raspravu u parlamentu. Iz rasprave se čini da premijer ipak nije za uplitanje države u medijsku industriju.
Britansko društvo duboko je podijeljeno oko toga kako regulirati medije. Svi se slažu kako treba spriječiti da se ponove propusti otkriveni skandalom u medijima u vlasništvu Ruperta Murdocha. Ali ne slažu se svi s uplitanjem države jer smatraju da to narušava medijske slobode. Među političarima koji se protive uplitanju države je i gradonačelnik Londona Boris Johnson.
– Već imamo sustav regulacije. Zove se zakon. Ako ga novinari prekrše, neka idu u zatvor. Ali donošenje posebnog zakona koji kontrolira medije vratio bi nas tri stoljeća unatrag po pitanju medijskih sloboda – kaže Johnson.
>>Optužba: Coulson plaćao za informacije o kraljevskoj obitelji
E, slobodo govora, postaješ preteška.