NAKON SKANDALA

Britanci će propisivati što novinari smiju pisati

'epa03109873 News Corp Chairman, Rupert Murdoch  leaves his house in London, Britain, 17 February 2012. The 80-year-old tycoon is to address staff at the tabloid Sun newspaper, following the arrest of
AFP/PIXSELL
30.11.2012.
u 09:20

Uvedemo li zakon koji će kontrolirati medije, vraćamo se tri stoljeća unatrag, upozorava londonski gradonačelink Boris Johnson

Prvi put od 17. stoljeća Velika Britanija mogla bi uvesti zakon koji regulira medije i propisuje što im je dopušteno, a što nije. To je postalo izgledno u četvrtak nakon što su objavljeni rezultati opsežne javne istrage pokrenute nakon skandala s prisluškivanjem u režiji ugaslog tabloida News of the World.

Istraga koju je vodio ugledni sudac Lord Leveson zaključila je da dosadašnji sustav, u kojem je medijska industrija regulirala i nadzirala samu sebe kroz Povjerenstvo za pritužbe na medije, jednostavno više ne funkcionira. Predložio je stoga upletanje države kroz novo regulatorno tijelo koje bi nadziralo rad spomenutog povjerenstva i bilo “regulator koji stoji na posljednjoj liniji obrane”. Političari tek trebaju odlučiti što će učiniti nakon Levesonovih zaključaka, ali moguće je i da se država izravno uplete stvaranjem regulatornog tijela, a moguće je i da pritisak vlade i parlamenta natjera medijsku industriju da sama stvori novi sustav nadzora koji bi zaista bio nezavisan.

– Lord Leveson želi da stvorimo snažnu i nezavisnu regulaciju medija. To i ja želim – rekao je premijer Cameron kad je u četvrtak kasno poslijepodne otvorio raspravu u parlamentu. Iz rasprave se čini da premijer ipak nije za uplitanje države u medijsku industriju.

Britansko društvo duboko je podijeljeno oko toga kako regulirati medije. Svi se slažu kako treba spriječiti da se ponove propusti otkriveni skandalom u medijima u vlasništvu Ruperta Murdocha. Ali ne slažu se svi s uplitanjem države jer smatraju da to narušava medijske slobode. Među političarima koji se protive uplitanju države je i gradonačelnik Londona Boris Johnson.

– Već imamo sustav regulacije. Zove se zakon. Ako ga novinari prekrše, neka idu u zatvor. Ali donošenje posebnog zakona koji kontrolira medije vratio bi nas tri stoljeća unatrag po pitanju medijskih sloboda – kaže Johnson.

>>Optužba: Coulson plaćao za informacije o kraljevskoj obitelji

Komentara 2

ER
erik
09:49 30.11.2012.

E, slobodo govora, postaješ preteška.

VA
vatoka
16:00 30.11.2012.

Naravno da priča o neovisnom novinarstvu ne drži vodu. Englezi su stavarali ovaj svijet u kojem živimo i jako ga dobro razumiju. Balkanske guske u magli nisu u stanju razlučiti bitno od nebitnog, pa se kao i svi vjernici demokracije zaklinju u neovisno novinarstvo, neovisno sudstvo, . . . podjelu vlasti . . . a ne vide sebe i svoju sudbinu svojim očima, nego uvijek nekim tuđim, prekopiranim pogledom . . .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije