Velika Britanija prestići će Njemačku i do 2030. postati država s najvećim gospodarstvom u Europi, pokazuje globalna gospodarska prognoza Centra za ekonomska i poslovna istraživanja (CEBR). Kina će 2028. prvi put prestići SAD i postati gospodarski najsnažnija zemlja svijeta, Indija će biti treća, Japan četvrti, Brazil peti, a ta 2028. godina mogla bi biti posljednja u kojoj je Njemačka gospodarski snažnija od Velike Britanije.
Velika Britanija je jedina zapadna zemlja koja će se po snazi svoga gospodarstva penjati na ovoj ljestvici, prognozira CEBR. Britanci će prestići Francuze već 2018., a Nijemce 2029. ili 2030. godine.
Jedan od razloga za takav preokret leži u demografskoj slici, koja će zbog mlađe populacije i većeg protoka migranata biti povoljnija u Velikoj Britaniji nego u Njemačkoj, čije stanovništvo stari i gubi utrku u produktivnosti.
Eurozona kao uteg
CEBR smatra da će Velika Britanija biti manje izložena problemima u eurozoni te da će relativno niski porezi stvoriti brži gospodarski rast nego u drugim europskim državama.
Ipak, CEBR prognozira da bi Njemačka puno bolje stajala i da je Britanija ne bi mogla prestići kad bi se eurozona raspala i kad bi se vratila njemačka marka. Ali CEBR nije uzeo u obzir taj scenarij koji bi, upozoravaju u studiji, bio dobar za Njemačku, no loš za druge europske zemlje.
“Pod pretpostavkom da se euro neće raspasti, Njemačka će kliziti niz ljestvicu najvećih gospodarstava zbog kombinacije slabog gospodarskog rasta u Europi, slabljenja eura kao valute, obveze njemačkog spašavanja posrnulih zemalja eurozone i sve lošijih demografskih trendova. Kad bi se euro raspao, njemački izgledi bili bi puno bolji. Britanija sigurno ne bi mogla dugi niz godina, a možda i nikad, prestići Njemačku koja koristi marku kao nacionalnu valutu”, kaže se u analizi CEBR-a.
Taj je analitički centar dugo godina predviđao da će Kina prestići Ameriku i postati gospodarski najsnažnija zemlja svijeta, no CEBR dosad nikad nije utvrdio točnu godinu u kojoj će se to dogoditi. Sada su prvi put mogli na temelju brojki zaključiti da će se to dogoditi 2028. godine.
“Bit će to prvi put nakon 1890. da Kina ima najveće gospodarstvo na svijetu”, kažu analitičari CEBR-a pozivajući se na svoju prognozu i na povijesne dokumente.
Pad Italije
Francuska će, zbog sporog rasta i visokih poreza, pasti sa 5. na 13. mjesto, a Italija sa 8. na 15. mjesto gospodarski najsnažnijih zemalja svijeta. Indija je među zemljama koje nezaustavljivo marširaju naprijed: u 2018. ući će među prvih 10, a 2028. bit će treća gospodarski najsnažnija zemlja svijeta s dobrim izgledima da tu i ostane. Amerika će i nakon gubitka prvog mjesta ostati najuspješnija svjetska ekonomija po raznim mjerilima, za što će biti zaslužna inovativnost i snažna investicijska klima, zaključuje CEBR.
Ekonomija ciji najveci dio cine financijske spekulacije. Prestici ce Njemacku nikad!