'IMA I PROSVJEDA'

I britanski mediji o zagađenju: Opasne razine smoga u gradovima na jugu Europe

Večernja magla u naseljima Prečko i Špansko
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
1/13
16.01.2020.
u 18:26

Navode da je najveće zagađenje zraka zabilježeno u Sarajevu, a slijede ga Beograd, Priština i Skoplje

Gradovi širom južne Europe suočeni su s opasno visokim razinama smoga uzrokovanog dužim suhim razdobljem i slabim vjetrom, piše britanski BBC.

Govoreći o tome što se čini po tom pitanju, navode kako su Talijani u većim gradovima uveli zabranu korištenja vozila koja se pokreću na dizel, a slična mjera bila je i Bosni i Hercegovini za vikend, ali za sva vozila. U toj zemlji građani su i izašli na ulice te prosvjedovali s gas maskama na licu, zahtijevajući hitnu reakciju vladajućih.

Pojašnjavaju kako visoka koncentracija čestica PM10 i PM2.5, čiji su najčešći izvor ispušni plinovi iz vozila, može predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik jer su dovoljno male da prodru duboko u pluća. .

Navode da je najveće zagađenje zraka zabilježeno u Sarajevu, a slijede ga Beograd, Priština i Skoplje. 

VIDEO Zagreb: Indeks onečišćenja zraka vrlo visok

Ključne riječi

Komentara 5

Avatar Danko - SLOBO danko
Danko - SLOBO danko
19:51 16.01.2020.

Nitko ne navodi da sva zagađenja dolaze s istoka ?

RE
rennes
18:47 16.01.2020.

Bez obzira na paniku, koju mediji dižu već danima, Zagreb nije ni blizu zagađenjem nijednom od navedenih gradova, kao što su Sarajevo i Beograd, jer su koncentracije zagađenja u tim gradovima, a osobito u BiH, ekstremno visoke, a za razlikuzliku od metropole, tamo je visoko zagađenje prisutno dobar dio godine! Razlika je i utoliko što tamo zagađenje, uz zastarjele tehnologije i energente grijanja i promet, onečišćenje velikim dijelom generira i tehnološki zastarjela i krajnje neekološka industrija! A posljedice pograničnog položaja s BiH u Hrvatskoj velikim dijelom osjeti brojem stanovnika šesti najveći grad u RH - Slavonski Brod, gdje je tijekom cijele godine češće visoka razina zagađenosti zraka, u nekim dijelovima godine i opasno visoka!

KO
Kokoiduhovi
19:42 16.01.2020.

Nimalo bezopasne lebdeće čestice su mješavina kemijskih spojeva i čestica vode. Veličina lebdećih čestica može varirati od čestica manjih od 1μm do čestica manjih od 10μm. Neke od čestica mogu biti kancerogene. Moguće je nakupljanje čestica u plućima čime se ometa sposobnost pluća za razmjenu plinova. Danas se na području grada Zagreba prate lebdeće čestice promjera manjeg od 1μm (PM1) koje imaju efekt na alveole u plućima, lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5μm (PM2.5) koje utječu na duških, te lebdeće čestice promjera manjeg od 10μm (PM10) koje imaju učinak na poručje nosa. Izvori: - Prirodni: prašina, šumski požari, vulkani i td. - Umjetni: sagorjevanje krutih i fosilnih goriva (drvo, ugljen i td. ), građevinski radovi, automobili, industrija i td.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije