Britanski zapovjednik, čiji je pobuđujuć govor na početku rata protiv Iraka doživio ovacije ne samo britanskih vojnika nego i princa Charlesa i američkog predsjednika Busha, pod istragom je zbog sumnji da je u Iraku počinio ratne zločine.
Pukovnik Tim Collins zapovijedao je 1. bataljunom Irske pukovnije, koja je okupirala 4500 četvornih kilometara prostora u južnom Iraku. Uoči napada na Irak održao je vatren govor britanskim vojnicima, rekavši im da budu "ljuti u borbi i velikodušni u miru". Collinsov ratni govor pohvalila je britanska vlada kao "primjer visoke tradicije vojnog liderstva". Američki predsjednik Bush stavio je pak kopiju Collinsova govora na zid Ovalnog ureda u Bijeloj kući.
Collinsova zapovjednička uloga u ratu postala je sumnjiva čak i američkim saveznicima, zbog čega je jedan američki zapovjednik službeno podnio prijavu protiv pukovnika Collinsa. Pukovnik Collins osumnjičen je za kriminalno ponašanje s ratnim zarobljenicima i za teroriziranje civila. Collins je navodno pucao pod noge iračkim civilima, a jednoga je vjerskog lidera udarao pištoljem po glavi. Službena prijava protiv Collinsa relativno je blaga u odnosu na ratna zbivanja u južnom Iraku.
Britansko vojno zapovjedništvo još se nije oglasilo o ubojstvu britanskog TV izvjestitelja Franka Lloyda i njegovih suradnika, na čije su vozilo s vidljivim oznakama "Press" britanske snage otvorile vatru kad se novinarska ekipa ITN-a uputila prema iračkoj strani fronte. Još nije razjašnjeno ni gdje je nestalo tijelo ubijenog britanskog novinara. Strani promatrači u Britaniji sumnjaju da je prva i jedina istraga o ratnim zločinima britanskih snaga u Iraku slijedila samo zato što je prijava došla od američkog časnika.
Neki promatrači tvrde da bi britanski zapovjednik mogao biti i osuđen, ali da bi osuda mogla poslužiti za izbjegavanje odgovornosti za mnogo teže slučajeve kršenja međunarodnih zakona.
London, ŽELJKO TOTH