Što će biti sljedeći potez Sabora u povodu zahtjeva građanske inicijative U ime obitelji za raspisivanje referenduma "Birajmo zastupnike imenom i prezimenom"? Provjera 380.649 potpisa građana, kao na ranijim referendumima, ili će zatražiti od Ustavnog suda da prvo odgovori koliko je to 10 posto ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj? Iz "U ime obitelji" tražili su od Ustavnog suda odgovor, ali sigurno ga neće dobiti jer je već utvrđeno da je jedino Sabor ovlašten tražiti od Ustavnog suda očitovanje o referendumskim pitanjima.
Iako će o odgovoru Ustavnog suda i o postupku provjere vjerodostojnosti potpisa ovisiti je li ispunjena ta temeljna pretpostavka za izborni referendum. Za referendum o braku prikupljeno je 762.816 potpisa, a Državni zavod za statistiku utvrdio je sa 95-postotnom sigurnošću da se stvarni broj važećih kreće od 665.995 i 701.902 potpisa. Za referendum o ćirilici prikupljeno je 598.780 potpisa, a na uzorku od 40.118 potpisa utvrđeno je da ih je više od 526.549 valjano uz vjerojatnost od 99 posto. Procjene nižeg praga potrebnih potpisa za referendum kreću se od 350 do 380 tisuća, što znači da bi svaki potpis mogao biti važan.
Zatraži li Sabor od Vlade provjeru potpisa, prilično je izgledno da se provjera neće moći raditi samo na uzorku nego temeljito, a to bi moglo trajati. Kod provjere uzorka od 22.322 potpisa za referendum o braku rezultati su stigli za dva mjeseca. Koliko bi provjera 380.000 potpisa mogla trajati i isplati li se prvo ići u taj postupak, ako potom Ustavni sud utvrdi da je potrebno 450.000 potpisa, pitali smo ministra Arsena Bauka koji nam je uzvratio: "Mi ćemo učiniti ono što od nas zatraži Hrvatski sabor!".
>> U ime obitelji u povorci do Sabora predali kutije s potpisima za referendum
Ne znaju oni koliko treba potpisa, ali znat će kad prebroje koliko "nije dovoljno". Komunisti su to.