GENERALI IZA BRAVE

Budu li toliki krivi, kako će Hrvatska biti nevina?

obz_generali_txt.jpg
import
27.10.2006.
u 14:17

Pravno-politička farsa s Branimirom Glavašem podsjetila je na puno toga, pa i na gotovo zaboravljenu činjenicu da je Glavaš bio i general Hrvatske vojske. Zbivanje s Glavašem podsjetilo je i na to da se nešto slično već dogodilo mnogima koji su također imali generalski čin. Ako se izuzme veličina i gorljivost medijske hajke koja je prethodila Glavaševu političkom i sudskom progonu, onda su takvo što već doživjeli i drugi generali, puno poznatiji po svome generalskom činu od Glavaša. Od poznatijih ratnih zapovjednika, kako onih koji su na ratište došli s nekim vojnim školama, tako i onih koji su vještine i znanja stekli kao talentirani ratnici, danas u Hrvatskoj vojsci, izuzevši generale Josipa Lucića i Marijana Marekovića, više gotovo nikoga i nema. Ili su javno proskribirani kao skloni mutnim poslovima, ili su umirovljeni jer su se pačali u politiku, ili ih se ismijava(lo) kao neškolovane i primitivne, ili su proglašeni ekscentricima, ili su ih kao sumnjive istraživali haaški istražitelji, ili pak čame u Haagu optuženi da su kršili pravila ratovanja i počinili zločine.


Ante Gotovina

Prije pričuvnog generala Glavaša, neosporno zaslužnog za obranu Osijeka, što je obranjena kuražna esekerska ratna dosjetka Osijek nikad neće biti Osek!", iz Hrvatske vojske otišli su ili su morali otići i drugi koji su dragovoljno krenuli braniti Hrvatsku. Pa i profesionalni vojnici generalskih oznaka, kako iskusni i već pomalo vremešni i umorni ratnici", tako i mladi perspektivni generali. Danas u HV-u nema ni Damira Krstičevića, nekoć najmlađeg zapovjednika neke gardijske brigade, mladića koji je predvodio legendarnu Četvrtu gardijsku, a potom školovanog na prestižnom West Pointu. Predsjednik Stipe Mesić poslao ga je u mirovinu zajedno s drugim generalima kojima se zamjeralo da su se petljali u politiku. Tako je u mirovini završio i nekadašnji nedvojbeno sposobni prvi vojni obavještajac Davor Domazet Lošo kojega ministarstva istine" i dalje iz geostratega nastoje pretvoriti u paranoičnog pristašu globalnih teorija zavjere". Zajedno s njim umirovljen je i vjerojatno najškolovaniji hrvatski general prof. dr. Krešimir Ćosić. Umirovljeni su i generali Ivan Korade, Marinko Filipović, Ivan Kapular i Ante Gotovina. Kao corpus delicti korišten je njihov potpis na protestnoj peticiji protiv kriminalizacije Domovinskog rata".

Prerana mirovina
U mirovini je već dugo i jedan od najmlađih ratnih generala Miljenko Crnjac. U preranoj je mirovini i još mlađi ratni zapovjednik Ante Kotromanović, nekoć poznat po svojim ratničkim vrlinama, potom po politički paprenom govoru na Sinjskoj alki te nalijepljenom biljegu da je desničar, a danas po simpatijama prema SDP-u. Mladi brigadir Kotromanović nije krio svoju blagonaklonost prema svome alkarskom prethodniku, tada već uzniku, a nekoć glasovitom ratniku, generalu Mirku Norcu te posebno prema karizmatičnom Anti Gotovini. Kotromanović je tada u Sinju grmio protiv onoga dijela Hrvatske koji je tadašnje Svi smo mi Mirko Norac" ironizirao u: Svi smo mi norci".


Mladen Markač

Kada se već spremao akcijski plan" za lociranje, identificiranje, uhićenje i transferiranje" generala Gotovine, mediji su ustrajali u tome da ga iz ratnog heroja pretvore u sitnog džepara, legionarskog šofera", francuskog probisvijeta, a na koncu i u kradljivca dragulja".

Istraga i cijeđenje
Da su haaški istražitelji nakon sumnjičenja generala Petra Stipetića poslije nekoliko dana istrage i cijeđenja našli nešto protiv njega, moguće je da bi se i u njegovu slučaju pronašlo" nešto medijski senzacionalno. Da je optužen, Stipetić bi bio drugi načelnik Glavnog stožera HV-a kojega Carla del Ponte tereti po tzv. zapovijednoj odgovornosti. General Zvonimir Červenko imao je sreću" što je umro prije optužnice koja bi sigurno i njemu stigla kao i njegovu već ostarjelom i bolesnom prethodniku, nedvojbenoj hrvatskoj ratnoj legendi generalu Janku Bobetku. Da Ivica Račan nije iz proceduralnih razloga" otezao s uručivanjem optužnice starom i bolesnom generalu jedni misle da je to činio iz straha pred političkim nemirima", drugi da je to posljedica kućnog odgoja", tj. poštovanja prema starijima, a treći da je to činio iz domoljublja" general Bobetko sigurno bi umro u Haagu. Prenapadni poštovatelji pravne države" mjesecima su Račanu kljucali jetru", predbacivali mu da je popustio kestenjarima". Kako su neki kestenjari" nedugo potom, nakon dolaska na vlast, počeli uvjeravati javnost da se izručenjem generala Gotovine Haagu brani istina o Domovinskom ratu", postalo je jasno da su samo hinili da brane Bobetka, da je to bilo samo predizborno mazanje očiju" rodoljubnijim biračima.

Da haaška pravda može biti i dvojbena i da se ondje istina o Domovinskom ratu može prometnuti i u nešto sasvim drugo, vidjelo se kada je generalu Tihomiru Blaškiću odrezano" 48 godina. Zbog toga je neizvjesno i kako će haaški suci presuditi generalima Mladenu Markaču, Ivanu Čermaku, Milivoju Petkoviću, Rahimu Ademiju, Slobodanu Praljku, a posebice dugogodišnjem bjeguncu, generalu Anti Gotovini.


Mirko Norac

Toliko optuženih generala jedne zemlje valjda nije bilo još od suđenja u Nürnbergu. Optužba pak da su svi bili sudionici zločinačkog pothvata" mogla bi utjecati na načelo tzv. individualne odgovornosti, a budu li osuđeni, i baciti sjenu kolektivne krivnje na Domovinski rat. Budu li toliki generali proglašeni krivima - kako će Hrvatska biti nevina?


U zatvoru ili čekaju početak suđenja


MIRKO NORAC
Jedan od najmlađih generala HV-a, izrastao iz rata, danas glinski zatvorenik osuđen za ratni zločin.

MLADEN MARKAČ
Zapovjednik specijalaca" kojega u Haagu čeka suđenje za sudjelovanje u zločinačkom pothvatu".

ANTE GOTOVINA
Sumnjičen da nije bio pravi legionar", a bio je osumnjičen i za pretjerano granatiranje Knina"


Slobodan Praljak: Istraga zbog (srpske) mačke

Kada je Slobodan Praljak prijateljima pokazao vojnu naprtnjaču i kupljenu „pumpericu“ te rekao da ide u Sunju gdje je, ni stotinjak kilometara od Zagreba, već grmio rat, oni su ga zbunjeno gledali. Za tim su osebujnim hercegovačkim Zagrepčaninom s tri fakultetske diplome – među njima i Kazališne akademije – u Sunju došla i dvojica poznatih iz njegove branše: kazališni režiser Miro Međimorec i hrvatska glumačka institucija Sven Lasta. Praljak je ubrzo postao zapovjednikom Sunje i sunjske Posavine, jedinoga kraja na desnoj savskoj strani, od Siska do Orašja, koji je ostao neokupiran. Praljak je ostao upamćen kao omiljen i pravedan zapovjednik, poznat i po tome što je naredio istragu nakon što je nekoliko vojnika zlostavljalo (srpsku) mačku, iako će ga u Haagu sigurno teretiti i za to da „nije spriječio zločine nad Srbima“.


Janko Bobetko: Jedina legenda Domovinskog rata?

Partizanski politički komesar Janko Bobetko ne samo da je bio najstariji general Domovinskog rata nego i najstariji antifašist u hrvatskoj vlasti. Rođen u Crncu nedaleko od Siska, u obitelji u kojoj su i braća i majka završili u partizanima, kada je počeo rat protiv Hrvatske već je bio ušao u treću dob. Mnogi su se čudili što je kao vremešan čovjek otišao u novi rat. Kao dobroćudni starac švejkovski simpatična izgleda, ali i velikog životnog i vojničkog iskustva, bio je omiljen među vojnicima od Siska i sisačkoga kraja do Dubrovnika i južnog ratišta. Zbog toga je postao istinskom legendom Domovinskog rata. Možda i jedinom.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije