Bunjevački govori, koji pripadaju novoštokavskom ikavskom dijalektu štokavskoga narječja hrvatskoga jezika, na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, upisani su u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nematerijalno kulturno dobro, objavilo je Ministarstvo kulture na svojim stranicama.
Na sjednici Stručnog povjerenstva za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra pri Ministarstvu kulture i medija koja je održana prošloga tjedna, usvojen je prijedlog za utvrđivanje ovog nematerijalnog kulturnog dobra koji se govori u dijelovima Dalmatinske zagore, Ravnih kotara, Like, Primorja, Gorskoga kotara, Slavonije i Baranje, ali i u i dijelovima Bosne i Hercegovine, Srbije i Mađarske, navodi se u priopćenju.
Razlikuju se tri ogranka Bunjevačkih govora – podunavski, primorsko-lički i dalmatinski, a svi su kulturno bliski prema povijesnim, etnološkim i lingvističkim istraživanjima.
Bunjevci su Hrvati katoličke ili pravoslavne vjere,isto kao i Hrvati praoslavci koji žive u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini,više o dva stolječa,samo sanu 2,bi sve živo posrbijo,a to neče ići milorade BVB.