MODA I POLITIKA Francuski predsjednik Sarkozy u novoj obrani laicizma isukao modno oružje

Bure oko (modne) burke

27.06.2009.
u 17:28

Jesmo li na pragu kulturalnog džihada, pita se svijet nakon što je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy najavio zabranu nošenja burki na francuskom teritoriju. Islamska tradicijska ženska odjeća koja pokriva sve osim očiju tako je iznova postala sredstvo prijepora, čije se pravo značenje tek naslućuje.

Mnogo je riječi dosad izgovoreno oko nošenja burki i u drugim europskim zemljama. Nakon Sarkozyjeve izjave da burke nisu dobrodošle u Francuskoj, Versailles je pljeskao, ali ostatak svijeta nije bio tako bučno oduševljen.

Više od pet milijuna islamskog življa u Francuskoj znači da se Francuskom zasigurno kreću barem dva milijuna žena zakukuljenih burkama. Ako ništa drugo, to je jako vidljivo. No tolika prisutnost kulturno-religijskog znakovlja sama po sebi sigurno nije proizvela suzbijajuću “akciju” na državnoj razini! Sve zemlje s kolonijalnom prošlošću bakću se danas s eksplozivnom interkulturalnom musakom. Za vrijeme hipi pokreta Zapad je napadno usvajao modu drugih kultura. Sjetimo se samo popularnosti afrofrizura.

Pa čak je i današnja moda silikonom podebljanih usnica dio toga pomodnog slijeda! No hipijevska etnoodjeća i afrofrizure benigni su dio interkulturnih utjecaja. S burkom je drugačije, tvrdi dr. Žarko Paić, sociolog, filozof i književnik, autor prve naše fashionology, tj. interdisciplinarne knjige o modi “Vrtoglavica u modi” (Altagama, 2007.).

Burka ima barem dva života u zapadnoj kulturi. Jedan je modni, kad ju se uzima kao modni predložak kojim se grade mnogi pomodni, sezonski prijedlozi. No moda je samo posljednji znak pojavnosti onoga što postoji iza, kaže dr. Paić, profesor sociologije na studiju modnog dizajna na zagrebačkom TTF-a i na ALU. Politika je u pitanju, jasan je Paić. Sarkozyjev govor o burki dolazi kao oblik dominacije vladajuće, francuske, zapadnjačke, kulture, koja ne može dopustiti bilo kakav oblik identiteta koji bi mogao imati utjecaja na tu dominantnu kulturu.

Reakcije domaćih intelektualaca s kojima smo o tome razgovarali također su jasne. Redom su za zabranu burki! – Da je islam u nas samo malo jači, i ti bi uskoro morala nositi burku, jedan je stav. Kad europski čovjek dolazi k njima, mora se prilagoditi zemlji u koju dolazi, ali kad oni dolaze ovamo, ništa od toga, kažu drugi. Problem je očigledno tek načet!

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije