Klinika za psihijatriju Sveti Ivan obilježila je Međunarodni dan protiv homofobije, bifobije i transfobije u cilju jačanja inkluzivnosti društva, educiranja stručne zajednice o važnosti podrške mentalnog zdravlja LGBTQIA+ osoba i općenito o promicanju ljudskih prava LGBTQIA+ zajednice. Organizirali su Dane otvorenih vrata pod nazivom "Bolnica Otvorena JEdnakima" i edukativnim programom naglasit će važnost brige za mentalnim zdravljem osoba iz LGBTQIA+ zajednice koji su zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta vrlo često izloženi većem izvoru stresa, priopćili su iz Jankomira.
Programa zaštite mentalnog zdravlja LGBTQIA+ osob pod nazivom BOJE (Bolnica Otvorena JEdnakima) koji je započeo s radom u listopadu 2023. godine sveobuhvatni je program koji uključuje s jedne strane rad s korisnicima odnosno osnaživanju njihovog mentalnog zdravlja, ali istovremeno radi i na edukaciji zdravstvenih radnika te senzibilizaciji cijelog društva o važnosti prihvaćanja i razumijevanja LGBTQIA+ osoba.
Pokrenuli smo Program BOJE iz razloga što su LGBTQIA+ osobe u Hrvatskoj, kao i u svijetu, izložene predrasudama, stigmatizaciji, diskriminaciji, a nažalost često i direktnom nasilju koje se karakterizira kao zločin iz mržnje. Okruženje u kojem oni žive kroz različite mehanizme stvara i akumulira izvore stresa s kojima se te osobe kontinuirano susreću. Osim uobičajenih izvora stresa, pripadnici manjinskih skupina, kao što je LGBTQIA+ zajednica, tijekom života nose se i sa specifičnim izvorima stresa, tzv. manjinskim stresom jer se ne osjećaju slobodno izraziti svoju seksualnu orijentaciju i identitet, što posljedično utječe negativno na njihovo samopoštovanje i mentalno zdravlje u cjelini - istaknula je dr. Jadranka Hubler, psihijatrica i voditeljica Programa BOJE.
VEZANI ČLANCI:
Također, važno je naglasiti nedostatak sustavne javnozdravstvene podrške mentalnom zdravlju LGBTIQ+ osoba. Imajući u vidu da najveći dio tereta podrške mentalnom zdravlju nose organizacije civilnog društva te da ne postoji sustavna podrška mentalnom zdravlju LGBTQIA+ osoba u Gradu Zagrebu, ali i u Hrvatskoj. Upravo je zato Program zaštite mentalnog zdravlja LGBTQIA+ osoba u Klinici za psihijatriju Sv. Ivan jedinstven i važan - dodala je doc. Majda Grah, dpsihijatrica i zamjenica ravnatelja Klinike za psihijatriju Sv. Ivan.
Ove godine obilježavamo 20 godina Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, tranfobije i bifobije; a u Hrvatskoj ovaj dan službeno obilježavamo od 2011. godina te zajedno pozivamo na empatiju, razumijevanje i inkuluzivnost što posljedično dovodi do promijene stavova prema pozitivnom ishodu. Svi zajedno moramo mijenjati naše društvo i na jednak način u njega uključivati sve osobe, bez obzira na njihovu sponu orijentaciju, rodni identitet ili bilo koju drugu različitost. Moto ovogodišnjeg Međunarodnog dana je – neka nitko ne ostane po strani – stoga poziva sve na inkluzivnost, razumijevanje i poštovanje - naglasila je Višnja Ljubičić, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Izaslanica gradonačenika Grada Zagreba, dr. Ivana Kekin, izrazila je žaljenje što se političke borbe često šire preko tuđih tijela bilo da su to žene, osobe drugačije boje kože ili LGBTQIA+ osobe.
Tome se moram jasno suprotstaviti. Struka i znanost nisu u lišeni takvih situacija, i ne smijemo zaboraviti da i među nama ima onih koji posjeduju različite predrasude. Baš zato, u svaku odluku moramo ugraditi kriterij – donose li naši postupci stvaranju veće empatije, sućuti i razumijevanja. Ako je odgovor pozitivan, znamo da smo na pravom putu. Upravo takvo mjesto je Klinika za psihijatriju Sveti Ivan koje je predvodnik mnogih pozitivnih promjena i programa, među kojima je je program BOJE za potporu mentalnog zdravlja LGBTQIA+ osoba - izjavila je dr. Ivana Kekin.
Istraživanja o problematici nasilja i diskriminacije kod LGBTQIA+ osoba provođena su od strane Europskih organizacija, a u Hrvatskoj ih provode organizacije civilnog društva – Lori, Zagreb Pride, Dugine obitelji. Nažalost, podaci prije deset godina u usporedbi s ovim današnjima i dalje su poražavajući.
Prema istraživanju Zagreb Pridea iz 2013. godine na 690 sudionika, njih 60,4 % izjavilo je da su barem jednom doživjeli psihičko zlostavljanje na temelju njihove seksualne orijentacije, 17,1 % neki oblik fizičkog nasilja, a 38,3 % neki oblik seksualnog nasilja. Psihičko nasilje na temelju spolnog/rodnog identiteta doživjelo je 33,2 % sudionika, fizičko nasilje 8,1 % te seksualno nasilje 19,3 %. Ukupno 29,92 % sudionika izjavilo je da često ili uvijek prilagođavaju svoje ponašanje ovisno o tome jesu li na LGBTQIA+ prepoznatljivom mjestu ili na nekom drugačijem mjestu.
Slične podatke vidimo i u Izvještaju Zagreb Pridea o stanju ljudskih prava LGBTQIA+ osoba u Republici Hrvatskoj za period od 2018. do 2022. godine – čak 64 % sudionika izjavilo je da je doživjelo neki oblik nasilja na temelju spolne orijentacije, spolnih karakteristika, rodnog identiteta i/ili rodnog izražavanja, 36 % sudionika zbog straha od diskriminacije ili nasilja gotovo uvijek prilagođava svoje ponašanje.
Prema velikom istraživanju o iskustvima i potrebama mladih LGBTQIA+ osoba u Hrvatskoj provedenom 2022. u suradnji Udruge Dugine obitelji i Lezbijske organizacije Rijeka “LORI” čak 79 % sudionika ne otkriva svoj LGBTQIA+ identitet zdravstvenim djelatnicima ili stručnim suradnicima u školi/na fakultetu.
Navedeni podaci ukazuju kako su programi poput BOJA iznimno važni i potrebni kako bi se smanjio manjinski stres i osigurala potrebna podrška kada je u pitanju mentalno zdravlje.
Od listopada 2023. godine u Program zaštite mentalnog zdravlja LGBTQIA+ osoba (BOJE) javilo se i zatražilo pomoć ukupno 40 osoba. Osobe su bile upućene od strane drugih liječnika i organizacija civilnog društva koji su prepoznali manjinski stres. Riječ je ponajviše o mlađim punoljetnim osobama iz Zagreba, a kao glavni razlog traženja stručne pomoći su poteškoće nošenja s tzv. manjinskim stresom koji je posljedica odnosa društvene sredine vezano uz pitanje njihove seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta i izražavanja.
Svi pripadnici LGBTQIA+ zajednice koji smatraju da bi im Program BOJE mogao pomoći, slobodno se mogu javiti putem maila boje@pbsvi.hr ili telefonskog broja: 01 3430102 kako bi dogovorili savjetovanje, preglede, psihoterapiju ili sudjelovanje u tromjesečnom terapijskom programu.
>>> FOTO Ovi ljudi ni krivi ni dužni idu u Sabor: Neki su jedva 'prebacili' 100 glasova, a uživat će u 2500 eura plaće
Nije tako davno da su se sve osobe iz tih kategorija smatrale bolesnim. Ne samo kod nas već i drugdje. Sada polako dolazimo do situacije da su jedino oni normalni, a mi svi drugi to nismo. Budi što hoćeš, alii šuti o tome ne stavljaj to svima pod nos. Rekli smo i da je religija stvar svakoga od nas i da smo sekularna država, pa ako je tako ajmo barem te osobe i tu zajednicu LGBT............ tretirati barem kao religiju, a suludo je da su gradske ulice okićene njihovim zastavama, da se to ističe svugdje i na svakom mjestu. Seksualna orijentacija je osobna stvar svakoga i njegova je privatna stvar pa onda ajmo to tako i tretirati. Zašto bi oni imali veća prava od recimo mene, vas ili bilo koga, a ovakvim tretmanom to imaju. Što je suludo.