Pismom u kojem je britanski premijer David Cameron definirao zahtjeve za reformu odnosa između Velike Britanije i Europske unije, a koje je poslao predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku i formalno su otvoreni pregovori o zahtjevima Londona koji su preduvjet za ostanak te zemlje u članstvu EU.
"Danas šaljem pismo predsjedniku Europskog vijeća u kojem sam obrazložio kako bih ja odgovorio na zabrinutost britanskog naroda. Također sam obrazložio zašto od promjena koje sam predložio neće profitirati samo britanski narod već i EU kao cjelina", napisao je Cameron. Donald Tusk kazao je kako je pismo primio i kako će već sljedećeg tjedna započeti s procesom konzultacija s ostalih 27 zemalja članica kako bi doznao kakvo je njihovo mišljenje o Cameronovu prijedlogu reformi.
Odmah nakon što je pismo objavljeno, glasnogovornik Europske komisije Margaritis Schinas kazao je kako su neki od Cameronovih zahtjeva jako problematični zato što zadiru u temeljne odrednice Europske unije.
Diskriminacija radnika
U tom kontekstu najproblematičniji je zahtjev Velike Britanije koji se tiče unutarnje mobilnosti radne snage. Cameron smatra da je upravo ovo ključni zahtjev te naglašava da je ovdje osnovni cilj smanjiti visoku i potpuno neodrživu razinu imigracije unutar Unije. On od Bruxellesa traži da Velikoj Britaniji odobri da za građane EU, koji su se doselili u Veliku Britaniju, četverogodišnji period u kojem ti doseljenici ne bi imali pravo ni na porezne olakšice ni na socijalne stanove, ali ni na druga socijalna primanja. London bi oko ovoga zahtjeva mogao dobiti podršku nekih starih članica EU koje se također zalažu za to da građani novih zemalja članica ne mogu raditi u drugim zemljama sve dok gospodarstvo u njihovim zemljama ne uhvati korak s ostatkom Unije. No ovaj zahtjev krši prvo na rad bilo gdje u EU, što je jedan od temeljnih osnivačkih principa Unije.
Cameron je naveo kako 40 posto migranata koji su iz EU došli u njegovu zemlju i zaposlili se, godišnje dobiva oko 6000 funti u raznim olakšicama i koristima. Europska komisija upravo ovo smatra najproblematičnijim zahtjevom zato što on podrazumijeva izravnu diskriminaciju europskih građana.
Nada u kompromis
Komisija je njegov prijedlog prihvatila kao osnovu za pregovore i izrazila nadu da će se moći dogovoriti rješenja koja će biti zadovoljavajuća za obje strane. To se odnosi i na ostale britanske zahtjeve – mogućnost da Britanija odbije dublje i čvršće integracije unutar same EU, zahtjeve vezane uz eurozonu, ali i one kojima traži da nacionalni parlamenti mogu staviti veto na europske zakone.
"U Cameronovu pismu ima niz zahtjeva kojima se može udovoljiti, poput veće uloge nacionalnih parlamenata, no tu su i neka kompliciranija pitanja poput sve tješnje Unije", izjavio je glasnogovornik EK-a.
Nakon što je objavljeno Cameronovo pismo Tusku, neki konzervativniji članovi njegove stranke i zagovornici izlaska Velike Britanije iz članstva u EU kazali su kako su premijerovi zahtjevi "razočaravajuće neambiciozni".
No Cameron, u slučaju da pregovori ne uspiju, ne isključuje mogućnost da njegova zemlja izađe iz EU. Naravno, nakon referenduma koji će se održati najkasnije do kraja 2017. godine.
>> Merkel popušta Britaniji živjet ćemo u drugačijoj EU
Ti zahtijevi su korektni. Isto bi trebala za sebe tražiti i RH.