Međimurci imaju dva čelna čovjeka u HEP-u! Nakon direktora Lea Begovića, koji, doduše, nije rođen u Međimurju, nego u Dubrovniku, ali u Međimurju živi jer mu je supruga iz Goričana, u HEP-u je velik igrač postao i Darko Horvat iz Donje Dubrave.
Njega je Vlada razriješila dužnosti ravnatelja Uprave za obrt i postavila ga za ravnatelja Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva, a potom i u Nadzorni odbor HEP-a. Ondje će kao predsjednik paziti na to što radi Begović. Ta uprava za energetiku važna je ustanova, barem tako ispada sudeći prema opisu poslova.
Uz ostalo, izrađuje prijedloge zakona i propisa iz područja energetike, prati i analizira potrošnju primarnih energenata u Hrvatskoj i svijetu radi predviđanja potrošnje, prati proizvodnju, potrošnju, promet, uvoz i izvoz energenata i još štošta drugo što je upisano u djelokrug rada. No, Međimurce najviše zanima mogu li ta dvojica štogod učiniti u vezi s hidrorentom, koja je, smatraju načelnici općina, sramotno niska.
– Čim se Horvat malo privikne na novu dužnost u HEP-u, načelnik Donjeg Vidovca i ja aktualizirat ćemo pitanje hidrorente, koje se godinama zanemarivalo. Sad imamo dva Međimurca u vrhu HEP-a i nema razloga da se to pitanje ne potegne – kaže Marijan Varga, načelnik Donje Dubrave.
U Međimurju su dvije hidroelektrane, koje, s pratećim objektima i zemljištem, zauzimaju površinu 53 četvorna kilometra. Saborski zastupnik Dragutin Lesar svojedobno je pokrenuo hajku tražeći da se poveća naknada za utjecaj akumulacijskih jezera na lokalno stanovništvo, ekosustav i mikroklimu.
– Naknada koja se isplaćuje jedinicama lokalne samouprave sramotno je mala i nerazmjerna negativnim posljedicama – istaknuo je Lesar.
Napomenuo je i da su uništena staništa nekih životinjskih vrsta koje su obitavale u vodama tekućicama, da su u stajaćicama ribe počele nakupljati štetne tvari koje utječu na zdravlje ljudi, da je pala razina podzemnih voda, da se isušuju šume i polja, da se povećava broj maglovitih dana...
Rudarska renta koja se isplaćuje za eksploataciju nafte i plina višestruko je veća od naknade za hidroelektrane, koje nepovoljnije utječu na zdravlje i okoliš.
Izračunao je da je Koprivničko-križevačka županija 2002. godine za eksploataciju plina dobila petnaest puta više novca nego Međimurska hidrorente, a već 2005. godine rudarska renta bila je 28 puta veća od hidrorente!
Lesar je prije dvije godine predložio da se naknada za prostore koje koriste objekti poveća 20 posto do 2013. godine. Lesarov je prijedlog odbijen jer, čulo se, za Međimurce nije imao tko lobirati u Zagrebu. Hoće li se sad nešto promijeniti?
U D. Vidovcu upozoravaju da je zbog pada razine podzemnih voda pala i vrijednost poljoprivrednog zemljišta. Hrvatska od hidroelektrana dobiva više od polovice električne energije. Danas radi 150 hidroelektrana, a HE Dubrava i HE Čakovec među najvećima su prema veličini akumulacijskih jezera. Najveću naknadu dobivaju Prelog i Čakovec u Međimurskoj županiji te u Varaždinskoj Trnovec Bartolovečki i Sveti Đurđ. Iznosi su bili od 20.000 do 650.000 kuna, sveukupno manje od tri milijuna kuna.