Jacques Chirac, bivši predsjednik Francuske i političar s jednom od najduljih karijera u Europi, već danas bi mogao završiti na optuženičkoj klupi zbog korupcijske afere iz doba kada je bio gradonačelnik Pariza. Jedna je od zanimljivosti svakako i to da će se suđenje održavati u istoj sudnici u kojoj je Marija Antoaneta osuđena na smrt.
Optužbe protiv Chiraca začuđujuće nalikuju na hrvatski slučaj Buljubašić, u kojem je čovjek koji je radio za stranku bio zaposlen u javnom poduzeću. Tijekom 90-ih, kada je bio gradonačelnik, Chirac je svoje stranačke prijatelje koji su obavljali posao za stranku zaposlio u pariškome gradskom poglavarstvu.
Oni su za nepostojeće poslove na izmišljenim radnim mjestima dobivali plaću. Kao gradonačelnik, premijer i predsjednik Chirac je uživao imunitet od sudskog progona. Mnogi su desetljećima bez uspjeha pokušavali privesti Chiraca u sudnicu, i to ne samo zbog lažnog zapošljavanja nego i zbog zloporabe javnih fondova te brojnih skandala u vezi s privatnim letovima službenim zrakoplovom i pokrivanja privatnih troškova državnim novcem. Na kraju je od svih optužbi ostala samo ova za lažno zapošljavanje, a ona je izuzetno ozbiljna. Naime, Jacques Chirac u pariškome je gradskom poglavarstvu zaposlio 21 osobu iz svoje stranke, a koristio se i gradskim proračunom kako bi stvorio efikasnu stranačku mašineriju koja mu je na kraju omogućila da 1995. godine bude izabran za francuskog predsjednika. Među devet je suoptuženih i unuk bivšega predsjednika Charlesa de Gaullea.
Chiracu je 78 godina i u posljednje vrijeme dosta loše izgleda. Zna se da je pošto je otišao iz elizejske palače bolovao od dosta teške depresije. Njegova supruga Bernardette nedavno je čak morala i opovrgnuti da boluje od Alzheimerove bolesti, no priznala je da ima problema s hodanjem i sa sluhom, a povremeno se javljaju i problemi s pamćenjem te su mu nužni dugotrajni popodnevni odmori. Kada se pojavljuje u javnosti, ne može hodati samostalno, već se mora pridržavati za nekoga.
Stoga bi suđenje moglo biti veliki napor za Chiraca koji nije u dobru zdravstvenom stanju. Već se prave i planovi kako ga uvesti u sudnicu daleko od očiju javnosti. Ovo suđenje, u neku ruku, bit će i simbolično suđenje političkoj korupciji vezanoj za financiranje stranaka. Dosad je vrijedilo nepisano pravilo da će se strankama gledati kroz prste ako novac ne ode izravno u džepove političara.