Sudska prijevara?

Čija je Fima? Presudu potpisao sudac kojem se sudi za mito

fima, horvat
Marko Jurinec/Pixsell
Autori: Hrvoje Šlabek, Ivanka Toma
12.04.2010.
u 19:42

Ustavni sud još je prije osam godina utvrdio da su njemačkom konzorciju ICC narušena ustavna prava, no proces se nije maknuo s mrtve točke i prerasta u pravni skandal.

Iako je Ustavni sud Republike Hrvatske još prije više od osam godina ustanovio da su njemačkom konzorciju ICC Inter Consult Consortium Unternehmens beratungs GmbH & Co. – koji je kreditirao negdašnju Fimu d.o.o. sa 2,6 milijuna njemačkih maraka, a potom se, tvrde u tome konzorciju, našao prevarenim – na varaždinskome Trgovačkom sudu, a zatim i Visokom trgovačkom sudu u Zagrebu teško povrijeđena ustavna prava, taj se proces odonda nije pomaknuo s mrtve točke, pa poprima značenje međunarodnoga pravosudnog skandala.

>>Nijemci tvrde: Kutle nam je preoteo Fimu, mi smo pravi vlasnici

Osam godina u ladici

ICC je na ime kredita danog 1998. godine stekao 67,1 posto vlasništva nad Fimom d.o.o., a u konzorciju tvrde da su i bez kredita i bez udjela ostali zbog nezakonitih manipulacija koje je smišljeno provela ekipa okupljena oko varaždinskog poduzeća na čelu s Milanom Horvatom, Dubravkom Žgancem i odvjetnikom Olegom Uskokovićem. Te su manipulacije, tvrde u ICC-u, zasad uspješno legalizirane na hrvatskim trgovačkim sudovima.

Ipak, Ustavni sud to je pokušao spriječiti. Još 5. prosinca 2001. godine, vraćajući Trgovačkome sudu u Varaždinu tužbu, kojom je ICC želio doći do svoje imovine, na ponovno odlučivanje, naložio je tome sudu da se proglasi nenadležnim za odlučivanje o kreditnome sporu u kojemu je njemačka tvrtka davatelj kredita hrvatskoj, ali taj je nalog iz nekog razloga i dalje pohranjen u ladicama Trgovačkog suda u Varaždinu.

“Sud je trebao utvrditi svoju nenadležnost za rješavanje spora među strankama u konkretnom slučaju, s obzirom na ugovorenu nadležnost arbitraže”, piše u ukidajućoj odluci ustavnoga suda broj U-III-1162/2001.

Do zaključenja broja s Trgovačkog suda u Varaždinu nismo odobili odgovor na pitanje što je taj sud radio više od osam godina nakon odluke Ustavnoga suda u predmetu “ICC protiv Fime d.o.o.”.

Povreda ustavnih prava

Ustavni sud ustanovio je i da je Visoki trgovački sud u Zagrebu, koji je potvrdio prvostupanjsku presudu Trgovačkog suda u Varaždinu, teško povrijedio postupak i ustavna prava njemačkih kreditora. Tu je odluku 2001. godine potpisao lani suspendirani sudac Visokoga trgovačkog suda Bariša Gašpar, kojemu se sudi zbog primanja 25.000 eura mita za namještanje pravosudnih ispita.

U kaznenoj prijavi koju je ICC podnio protiv ekipe iz Fime, a koju trenutačno obrađuje USKOK, spominje se kako je Gašpar potvrdio presudu Trgovačkog suda u Varaždinu u rekordnom roku, uz kršenje hrvatskog Ustava i europske Konvencije o ljudskim pravima.

“Potvrdio je nezakonitu prvostupanjsku presudu po želji osumnjičenika (M. Horvata, D. Žganca, O. Uskokovića i drugih, op. a.) zasigurno ne zbog njihovih lijepih očiju, što je moguće dokazati analizom novčanih tokova, posebice preko nekih za to specijaliziranih odvjetničkih tvrtki u Zagrebu”, navodi se u prijavi.

Sve to daje na težini tvrdnjama Stephana Philippija Novaka, zastupnika njemačkog konzorcija ICC, da ekipa okupljena oko Fime već godinama uživa privilegiran status kod dijela hrvatskoga pravosuđa te zbog toga nesmetano manipulira vlasništvom nad Fimom.

Protiv Kutle podignuto 10 optužnica i tri istrage

Miroslav Kutle, koji je nedavno "otkriven" kao vlasnik deset posto dionica Podravke, odnosno tvrtke Fima Ami koja je osnovana na Malti samo da bi se pohranile dionice kojima su mešetarili optuženi menadžeri, i dalje je rekorder po broju sudskih postupaka. Naime, kada je pao s trona kralja hrvatske pretvorbe, Kutle se našao na meti brojnih kaznenih postupaka zbog kojih je određeno vrijeme proveo u pritvoru. No, kako ni zbog čega nije pravomoćno osuđen, u javnosti se stekao dojam da je danas potpuno čist pred zakonom. Dojam je, međutim, pogrešan.

Trenutačno je protiv Kutle podignuto čak deset optužnica po kojima se vode kazneni postupci (u različitim su fazama), a uz to su pokrenute još i tri istrage.

Od trinaest otvorenih postupaka, u njih dvanaest Kutlu se sumnjiči za kazneno djelo zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju, a u jednom slučaju za zloporabu položaja i ovlasti. Riječ je o već zaboravljenom slučaju Zagrebački transporti, Fides, Globus holding...

Osim što je vjerojatno rekorder po broju kaznenih postupaka, Kutle je postao i primjer neučinkovitosti hrvatskog pravosuđa jer se repovi njegove privatizacije i gospodarenja koji su obilježili devedesete i dalje vuku po sudovima.

Komentara 14

Avatar maldex
maldex
23:24 12.04.2010.

Nazalost, nase sudstvo vode polupismeni kriminalci koji su kupili diplome za sitne pare, isti su i politicari, svi imaju putera na glavi i nedaj bog da se nesto promjeni... svi su isti i oni lijevi i desni ili neki drugi. Svima je vazno samo uzetio sto vise mogu dok mogu i dok su na polozaju. Misle ko njih sisa, bitno je sto si jamio, Poslije mene potop. Najveca katastrofa je sudstvo, a pogotovo Varazdinski Privredni sud.. tio je leglo kriminala i korupcije. Politika ne zeli nista napraviti jer su nesposobni i ne usude sem vidite vec kod tarifa odvjetnika ni to nemogu rijesiti.... kas du svi politicari pravnici i ko ce protiv sebe...

EX
exer
23:19 12.04.2010.

Jedna dobra revolucija u maniri komunjara prilagođena sadašnjoj situaciji ....sva dobra vratiti narodu , a \"zaslužne hrvatine\" nagraditi prema zaslugama koje su učinili za svoj narod i domovinu ....

OB
-obrisani-
21:20 12.04.2010.

a ko će onda ostat vladat.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije